اخذ جواز تاسیس

انواع جواز تاسیس

دریافت مجوزات لازم جهت تاسیس یک کارخانه یا واحد صنعتی از جمله ابتدایی ترین ملزومات آن به شمار می رود. اخذ انوع جواز تاسیس علاوه بر هدایت پروژه در مسیر قانونی و هدفمند، مزایای دیگری نیز به دنبال خواهد داشت. به عنوان مثال، با استفاده از این مجوز دارندگان مشمول دریافت معافیت های گمرکی جهت واردکردن کالاها و ابزارآلات مختلف و همچنین بهره مندی از حامل های انرژی خواهند شد.

دولت و موسسات مالی مختلف نیز تسهیلات ریالی مختلفی جهت این طرح ها در نظر می گیرند و امتیازاتی همچون یارانه های صنعتی را نیز به آن اختصاص خواهند داد. این امتیازات در واقع نوعی مشوق برای تولیدکنندگان به شمار می رود.

انواع جواز تاسیس شامل چه مواردی می شود؟

به طور کلی جوازتاسیس نوعی موافقت نامه اصولی است که بسته به حوزه فعالیت واحد تولیدی یا صنعتی، ارگان یا سازمان خاصی عهده دار صدور آن خواهد بود و نوع آن نیز به فعالیت واحد بستگی دارد. از جمله مهم ترین انواع جواز تاسیس مواردی هستند که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

جوازهای صنعتی

جواز یا پروانه تاسیس نوعی مجوز صنعتی است که با اعتبار یک ساله صادر می شود. در این مدت زمان دارنده موظف است که نسبت به انجام اقدامات اولیه همچون راه اندازی واحد تولیدی و تهیه تجهیزات مورد نیاز اقدام کند. البته در صورت اتمام این مدت زمان نیز امکان تمدید آن زیر نظر کارشناسان وجود دارد.

امکان دارد که در میان انواع پروانه تاسیس با اسامی همانند جواز تولید، جواز بسته بندی، جوازتاسیس جهاد کشاورزی، جواز وزارت بهداشت و غیره مواجه شوید. کلیه این مجوزات مرتبط با تولید یا عرضه محصولات خاصی هستند و از جمله جوازهای صنعتی محسوب می شوند.

همانگونه گفته شد؛ جواز تنها جهت انجام فعالیت های ابتدایی به مورد استفاده قرار می گیرد و باید پس از فراهم کردن مقدمات، به پروانه بهره برداری تبدیل شود.

انواع جواز تاسیس

پروانه بهره برداری نیز نوعی مجوز صنعتی محسوب می شود که در دسته پروانه های صنعتی قرار می گیرد. در این گروه پروانه های دیگری نیز از جمله کارت شناسایی کارگاه و گواهی فعالیت صنعتی نیز قرار می گیرد. در واقع کارت شناسایی کارگاهی یا گواهی فعالیت صنعتی اسامی هستند که در دهه های پیشین به عنوان جایگزینی جهت پروانه بهره برداری استفاده می شدند. در آن زمان به دلیل عدم وجود خطرات زیست محیطی جدی، محدودیتی جهت صدور این مجوزات در داخل شهرهای بزرگ وجود نداشت.

مجوز های آموزشی

دسته ای از مجوزات نیز مربوط به ارائه خدمات مختلفی از جمله آموزش هستند. مجوزهای آموزشی مختلف جهت تاسیس کلاس های کنکور و دروس تقویتی و رفع اشکال، مدارس غیر انتفاعی، مراکز پیش دبستانی و غیره و از سوی وزارت آموزش و پرورش صادر می شوند. این وزارتخانه روی فعالیت آموزشگاه های آزاد هنری و سینمایی و غیره که مجوز خود را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت می کنند؛ نیز نظارت خواهد داشت.

جواز تاسیس مشاغل خانگی

مشاغل خانگی از جمله کسب و کارهایی هستند که در محیط منزل و با پرسنل اندک انجام می شوند. راه اندازی فروشگاه های اینترنتی که امروز بسیار متداول هستند نیز از جمله مشاغل خانگی به شمار می روند. محصولات و فعالیت های اینگونه مجموعه ها نیز روی اجتماع تاثیر می گذارند و باید منجر به عرضه یا تولید محصولات مناسب شوند. ضمن اینکه اینگونه فعالیت ها نباید موجب ایجاد مزاحمت یا سر و صدای اضافه بشود.