اخذ-جواز-کسب

جواز کسب چیست

آنچه که جامعه جوانی همچون کشور ایران خواستار آن است، در کنار شادابی و شور و نشاط نیازمندی به شغل و کارآفرینی می باشد. استخدام شدن در مشاغل دولتی نیز به دلیل متقاضیان فراوان بسیار دشوار به نظر می رسد و یا حتی ممکن است با روحیات دسته ای از جوانان سازگار نباشد. به همین دلیل گروهی از افرادی که می خواهند وارد بازار کار شوند، مشاغل آزاد را انتخاب می کنند.

برای راه اندازی یک کسب و کار به جواز یا پروانه کسب نیاز است. این سند به شکل دائم و موقت برای افرادی که در صنوف مختلف فعالیت می کنند و از آنها با نام اشخاص صنفی یاد می شود، قابل صدور است. توجه داشته باشید که راه اندازی یک کسب و کار یا همان واحد صنفی بدون اخذ جواز کسب کاریست غیر قانونی که پیگرد قانونی خواهد داشت.

جواز کسب چیست

دریافت جواز کسب

از آنجاییکه هر شغل و کسب و کاری صنف مخصوص خود را دارد، برای دریافت جواز یا پروانه کسب باید به اتحادیه های صنوف مختلف رجوع کنید.

متقاضیان اخذ جواز می توانند به سامانه ای که برای صدور جواز کسب تعبیه شده است مراجعه نموده و تقاضای خود را به همراه مدارک مورد نیاز ثبت نمایند، پیرو این مراحل شناسه رهگیری به متقاضی تعلق خواهد گرفت. در صورت وجود نقص در مدارک ظرف ۱۵ روز کاری به شخص اطلاع داده می شود. خود متقاضی نیز تا نود روز کمبود های مدارک را جبران کرده و مدارک اسکن شده را در سامانه ثبت می نماید. در صورت مورد تایید بودن پس از گذشت پانزده روز جواز کسب صادر می گردد.

رکنی با نام کمیسیون نظارت به شکایت های متقاضیان و اتحادیه ها رسیدگی می نماید. چنانچه به رای اتحادیه صنوف اعتراض دارید تا مدت زمان ۲۰ روز پس از ابلاغ رای باید اعتراض خود را به شکل کتبی به کمیسیون نظارت ارائه دهید. کمیسیون نظارت نیز باید حداکثر پس از سی روز رای خود را اعلام نماید. رای اعلام شده از سوی کمیسیون نظارت معتبر و لازم الاجرا است مگر در صورتی که هیئت نظارت آن را مردود اعلام کرده باشد.

مدارک اخذ جواز کسب

  • ارائه نمودن رسید بانکی واریز مبلغ تعیین شده جهت اخذ جواز کسب.
  • تعداد ۶ تکه عکس به ابعاد ۳ در ۴٫
  • ارائه رونوشت از آخرین مدرک تحصیلی متقاضی.
  • مدرک دیپلم فنی در حوزه صنف مورد نظر یا گواهینامه گذراندن دوره های اتحادیه اصناف.
  • فتوکپی برابر اصل شده از کارت پایان خدمت و یا معافیت پزشکی برای کلیه آقایان به استثنای افراد بالای ۵۰ سال.
  • برای اتباع بیگانه ارائه نمودن جواز و گذرنامه و  محل سکونت معتبر الزامی می باشد.
  • ارائه تاییدیه و استعلام  از نیروی انتظامی.

نکاتی در مورد جواز کسب

اتحادیه موظف است زمانی که انقضای  جواز کسب رو به پایان بود اخطاریه ای به مدت یک ماه جهت تبدیل نمودن جواز موقت به دائم و یا تمدید آن صادر نماید و شخص صنفی را مطلع کند.

در صورتی که دارنده جواز کسب محجور باشد، شخصی با شرط وکالت از سوی او و برطبق قوانین جهت انتقال یا کنترل جواز و واحد صنفی مذکور اقدامات لازم را انجام می دهد.