اخذ جواز تاسیس

استان البرز طی سال های اخیر از استان تهران جدا شد و درحال حاضر دارای هشت شهرستان تابعه است. در هریک از این هشت شهرستان یک مرکز دولتی آموزش مهارتی وجود دارد. باتوجه به اینکه یکی از نیازهای اساسی جوانان اشتغال است؛ باید زمینه های آماده سازی نیروی فعال کار محیا شود. به همین منظور در کل استان به طور تقریبی چهارصد مرکز آموزش فنی و حرفه ای موجود است و حدود صد مربی در این مراکز در حال فعالیت هستند.

در گذشته متاسفانه مجوز تاسیس آموزشگاه آزاد به دلیل سیاست های کاری آن زمان، صادر نمیشد. همین موضوع موجب شده بود که متقاضیان و سرمایه گذاران راه اندازه آموزشگاه های آزاد به خرید و فروش مجوز روی بیاورند. از طرفی جامعه جوان و جویای کار عمیقا به مهارت آموزی جهت ورود به بازار کار و تامین معیشیت خود نیاز دارد. این موضوع در بخش های پایین تر شهر و ساکنین حاشیه شهرها اهمیت بیشتری پیدا می کند. به این خاطر که در این مناطق، تعداد مراکز فنی و حرفه ای مناسب بسیار کم و دسترسی به همان تعداد اندک نیز دشوار است.

در همین راستا نیز یکی از سیاست های کاری جدید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این است که تسهیلات و شرایطی در نظر بگیرد که سرمایه گذاران بیشتری به راه اندازی آموزشگاه های آزاد در بخش های محروم استان البرز روی بیاورند. بنابراین بخش مهمی از قوانین جدید مربوط به ارائه تسهیلات است.

مجوز تاسیس آموزشگاه آزاد

با این حال این تمام ماجرا نیست! تا پیش از این، متقاضیان جهت دریافت مجوز تاسیس آموزشگاه های آزاد باید شش ماه منتظر می شدند اما اکنون این مدت زمان به سه روز کاری کاهش پیدا کرده است. این خبر احتمالا برای تمام کسانی که برای شروع کار عجله زیادی دارند؛ بسیار رضایت بخش خواهدبود. هدف اصلی طرح نیز ایجاد تسهیل در مراحل صدور مجوز های کسب و کار است که خوشبختانه به مرحله اجرا درآمده است.

باتوجه به سیاست های کاری جدید، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز به کلیه موسسات کارآموزی و مشارکت های مردمی در این استان پهناور دستورالعمل های لازم را ابلاغ کرده است. بنابراین متقاضیان می توانند هر چه سریعتر جهت دریافت مجوز تاسیس آموزشگاه های آزاد در سطح استان اقدام کنند.

شرایط دریافت مجوز تاسیس آموزشگاه آزاد در استان البرز

البته متقاضیان باید شرایط زیر را نیز در نظر بگیریند:
متقاضی تاسیس آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد (شخص حقیقی یا نماینده شخص حقوقی) باید واجد شرایط زیر باشد:
۱٫  تابعیت جمهوری اسلامی ایران یا اتباع غیر ایرانی دارای مجوز اشتغال و سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی ایران
۲٫ اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
۳٫ دارا بودن صلاحیت اخلاقی، سیاسی، فرهنگی، عدم اشتهار به فساد اخلاقی و تجاهر به فسق (بر اساس پاسخ دفاتر حراست ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای استان به استعلام مرجع مربوطه در اداره کل)
۴٫  نداشتن سوء پیشینه کیفری موثر (بر اساس پاسخ مراجع ذیربط به استعلام مرجع مربوطه در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان)
۵٫ عدم اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان( براساس پاسخ مراجع ذیربط به استعلام مرجع مربوطه در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان)
۶٫ دارا بودن کارت معتبر پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دائم غیر وابسته به مشکلات روحی و روانی (برای آقایان)
۷٫ عدم اشتغال به کار در وزارت‌خانه‌ها و مؤسسات وابسته و شرکت‌های دولتی و مشاغل دولتی
۸٫ داشتن حداقل ۲۵ سال سن
۹٫  ارائه تعهد نامه محضری