اخذ پروانه بهره برداری

مراحل دریافت پروانه بهره برداری

اگر شما یک صنعتگر هستید و ضمن اخذ جواز تاسیس مبادرت به ایجاد و فراهم نمودن مقادمات لازم جهت تاسیس واحد تولیدی خود نموده اید؛ با طی کردن مراحلی که در ادامه گفته می شود می توانید پروانه بهره برداری بگیرید. البته لازم به ذکر است که واحدهای تولیدی هم که فاقد جواز تاسیس هستند، در صورتی که به مرحله ای رسیده باشند که بتوانند خط تولید خود را به شکل آزمایشی راه اندازی کنند، با طی نمودن مراحل مذکور پروانه بهره برداری خواهند گرفت.
مراحل دریافت پروانه بهره برداری

برای دریافت پروانه بهره برداری چه مراحلی باید طی شود؟

در مرحله نخست متقاضی دریافت پروانه، که همانطور که گفته شد می بایست مقدمات تجهیز واحد صنعتی خود را آماده کرده و حتی بخشی از خط تولید را نیز راه اندازی کرده باشد، باید درخواست خود را به شکل کتبی و یا از طریق سامانه بهین یاب و طبق دستورالعمل‌های گفته شده ارسال کند. در این مرحله متقاضی می بایست پرسشنامه پروانه بهره برداری را نیز تکمیل نموده و ارائه کند.

کارشناسانی از سوی وزارت صنایع و معادن جهت بازرسی از تجهیزات مربوط به خط تولید به واحد تولیدی شما اعزام خواهند شد. در صورتی که تمام آیتم‌های مورد نظر بازرسان را رعایت کرده باشید و فعالیت‌های شما را تایید کنند، روال صدور پروانه به جریان خواهد افتاد.

در نهایت پس از فراهم کردن تمامی مدارک و موافقت نامه ها و استعلام‌های مورد نیاز از ارگان‌هایی که برای اخذ پروانه به تاییدشان نیاز دارید، باید هزینه‌‌ای را هم که برای صدور پروانه بهره برداری مورد نیاز است را پرداخت کنید. پس از طی کردن تمامی این مراحل پروانه بهره برداری صادر خواهد شد.
نیازی نیست نگران زمان زیادی که باید برای آماده شدن پاسخ استعلامات صرف کنید باشید، اگر تا یک ماه از سوی سازمان‌های مختلف پاسخی برای استعلام شما دریافت نشود‌‌، سازمانها موظف هستند پروانه بهره برداری را صادر کنند.