اخذ پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری هنگامی که خط تولید واحد صنعتی شما کاملا آماده بهره برداری باشد صادر می شود. البته گفتنی است که پیش از پروانه شما باید برای پروژه خود طرح توجیهی آماده کرده باشید و اقدامات اخذ جواز تاسیس را به خوبی پشت سر گذاشته باشید. آنچه در طرح توجیهی لحاظ می شود پتانسیل های فنی و مالی، میزان بازگشت سرمایه و فاکتورهای ارزنده دیگر می باشد. هنگامی که طرح توجیهی ارائه شده شما را وزارت صنعت و معدن تایید نماید می توانید دیگر مراحل را نیز طی نمایید. در صورت نیاز به مشاوره، موسسه ثبتی تکسفیر به پشتوانه دانش و تجربه فراوان در حوزه پروانه بهره برداری و جواز تاسیس و همچنین خرید و فروش پروانه بهره برداری  به خوبی می تواند شما را یاری نماید.

پرسش های متداول پروانه بهره برداری

پرسش های متداول پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری چه مدت دارای اعتبار می باشد؟

در شهر تهران پروانه  ابتدا به صورت یکساله صادر شده و درصورتی که فعالیت واحد صنعتی بر وزارت صنایع و معادن مسجل گردید به صورت سه ساله و بعد از آن پنج ساله و درنهایت به شکل دائمی تمدید می گردد. البته در برخی از شهرستان ها پروانه بهره برداری از تاریخ صدور تا زمان فعال بودن واحد دارای اعتبار است.

برای گرفتن پروانه بهره برداری چه مدارکی مورد نیاز است؟

فرم تکمیل شده متقاضی مبنی بر اخذ پروانه بهره برداری در سامانه اینترنتی بهین یاب- مدارک محل واحد صنعتی شامل کروکی و … – ارائه نمودن مدارک مربوط به تامین تجهیزات مورد نیاز و نیروی انسانی- تمامی مدارک مرتبط با ثبت شرکت – ارائه نمودن فیش بانکی واریز هزینه های متداول اخذ پروانه بهره برداری.

هزینه گرفتن پروانه بهره برداری چقدر است؟

هزینه اخذ پروانه بهره برداری به عوامل متعددی بستگی دارد. در موسسه ثبتی و حقوقی تکسفیر اخذ پروانه شامل پیش نیازهای آن از جمله تنظیم طرح توجیهی و اخذ جواز یا پروانه تاسیس نیز می باشد که جزو مقدمات گرفتن پروانه بهره برداری است. پیشنهاد می شود جهت کسب اطلاعات دقیق در این خصوص با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

آیا امکان افزایش ظرفیت تولید در پروانه وجود دارد؟

دارندگان پروانه بهره برداری می توانند با در نظر گرفتن شرایط و قوانین موجود برای افزایش ظرفیت پروانه بهره برداری خود اقدام کنند.

اخذ پروانه بهره برداری چه مدت طول می کشد؟

مدت زمان اخذ پروانه بهره برداری به نوع آن و اقلامی که برای آنها اقدام به اخذ پروانه می شود و استعلاماتی که از ارگان های مختلفی همچون محیط زیست و … باید به عمل بیاید بستگی دارد. به همین دلیل این مدت زمان بین یک ماه و نیم تا 6 ماه متغییر است. اما به صورت میانگین می توان گفت که حدودا 3 ماه برای اخذ پروانه بهره برداری زمان نیاز است.

جهت اخذ پروانه بهره برداری چه مراحلی را باید طی کرد؟

بعد از اینکه بر مبنای طرح توجیهی خود در یکی از شهرک های صنعتی جواز تاسیس اخذ کردید و اقدامات مربوط به تاسیس کارخانه را انجام دادید، باید بخشی از خط تولید را آماده نمایید. پس از اینکه توانستید به شکل آزمایشی و در ابعاد کوچک تولیدات را انجام دهید در سامانه بهین یاب تقاضای خود را ثبت کنید. پس از آن بازرسانی از سوی وزارت صنایع و معادن جهت بازرسی از خط تولید بازدید می کنند که در صورت تایید آنان و کامل بودن مدارک پروانه صادر خواهد شد.

آیا پروانه قابل انتقال است؟

پاسخ این سوال مثبت است. جهت انتقال به اشخاص ثالث باید صلح نامه ای تنظیم کرده و از وزارت صنایع موافقت نامه اصولی بگیرید.

در چه شرایطی پروانه بهره برداری باطل می شود؟

پروانه در شرایطی که یک کارخانه دارای تجهیزات لازم نبوده و نتوان آن را واحدی فعال تلقی کرد و دو به خواسته و درخواست کتبی صاحب پروانه باطل می شود.

پروانه بهره برداری به چه واحد هایی تعلق می گیرد؟

تمامی واحد هایی که تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز را فراهم کرده باشد و بتواند به شکل آزمایشی تولید کنند. واحد صنعتی مذکور میتواند دارای جواز تاسیس باشد یا اینکه نباشد.