اخذ جواز تاسیس

هر آنچه که باید در مورد جواز تاسیس بدانید

جواز تاسیس صنایع چه مفهومی دارد؟

تمامی اشخاص اعم  از حقیقی و حقوقی برای اینکه کارخانه یا واحد صنعتی و اقتصادی خود را دایر نمایند، به جواز تاسیس صنایع نیازمند می باشند. دارنده این مجوز قادر خواهد بود در شهرک های صنعتی تعیین شده کار خود را آغاز کنند.

چه ارگانی جواز تاسیس صادر می کند؟

اینکه چه ارگانی جواز تاسیس صنایع صادر می کند، با نوع محصولاتی که می خواهید برای آنها جواز بگیرید بستگی دارد. مثلا برای امور کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی ، جهت تولید اقلام پزشکی و تاسیس کارخانه های آرایشی بهداشتی و دارویی و غذایی به وزارت بهداشت و  برای مواردی به وزارت صنعت، معدن و تجارت و … مراجعه کنید.

آیا بعد از دریافت جواز تاسیس می توان برای تولید محصولات به شکل انبوه اقدام کرد؟

جواز یا پروانه تاسیس تنها یک موافقت نامه اصولی برای تاسیس واحد صنعتی و یا طرح تولیدی شما می باشد. برای آغاز انجام بهره برداری انبوه بعد از دریافت مجوزهای مورد نیاز باید پروانه بهره برداری بگیرید.

پرسش و پاسخ جواز تاسیس

دریافت جواز تاسیس چه قدر طول می کشد؟

مدت زمان لازم برای دریافت جواز تاسیس نیز بستگی به ارگان صادر کننده آن دارد . به این صورت که از وزارت صنایع و معادن حدودا پانزده روز، از میراث فرهنگی نزدیک به دو ماه و از جهاد کشاورزی بین پانزده تا سی روز زمان می برد.

دریافت جواز تاسیس چه مزیت هایی دارد؟

افراد به دلایل مختلفی به اخذ جواز تاسیس روی می آورند. از جمله دلایل آن امکان ثبت برند فارسی ، امکان اخد تسهیلات و وام با نرخ بازپرداخت بسیار مناسب و شرکت در نمایشگاه های بین المللی و داخلی می باشد.

جواز تاسیس صنایع چه مدت دارای اعتبار می باشد؟

این مجوز از زمان صدور به مدت 365 روز دارای اعتبار بوده و بعد از آن هم قابلیت تمدید شدن دارد. البته تمدید شدن آن منوط به تاییدیه کارشناسان مربوطه می باشد. لازم به ذکر است که اگر برای تمدید جواز تاسیس اقدام نکنید جواز تاسیس به صورت اتوماتیک فاقد اعتبار خواهد شد.

جواز تاسیس حقیقی و حقوقی چه فرقی باهم دارند؟

از لحاظ کارکرد این دو مورد با هم تفاوتی ندارند. همچنین قوانین اخذ جواز تاسیس برای هر دوی این موارد تفاوت جزئی با هم دارند. اما نکته مهم این است که موسسات مالی وام های بالای یک میلیارد تومان را به جواز تاسیس حقوقی تخصیص می دهند.

جواز تاسیس در چه صورتی باطل می شود؟

جواز تاسیس زمانی که ابطال خواهد شد که مدت اعتبار آن تمام شده و جهت تمدید آن اقدامی نشود. جواز به خواسته خود دارنده آن هم تمدید می گردد.