اخذ پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری چاه آب

جهت استفاده از کلیه منابع آبی همچون چاه های آب، متقاضی باید پروانه بهره برداری داشته باشد. بنابراین در اولین فرصت جهت دریافت این پروانه اقدام کنید. در این نوشته با قوانین و ضوابطی که جهت اخذ پروانه بهره برداری چاه آب باید انجام شود، آشنا خواهیدشد.

مفاهیم آیین نامه اخذ پروانه بهره برداری چاه آب

شرکت مادر: منظور از این مفهوم شرکت سهامی مدیریت منابع آب ایران است و مفهوم شرکت در این آیین نامه شرکت سهامی آب منطقه ای می باشد.
دشت ممنوعه و دشت آزاد: دشتی که در مصوبه و آیین نامه های اجرایی توسط وزارت نیرو، ممنوعه اعلام شده، تحت عنوان دشت ممنوعه خوانده می شود. دشت آزاد نیز به دشتی اطلاق می شود که بیلان آبی آن مثبت بوده و میزان بهره برداری از منابع آب در آن کمتر از میزان تغذیه سفره های زیر زمینی باشد.

ظرفیت آبی: حداکثر حجم آبی زیرزمینی که به صورت سالانه قابل بهره برداری است.

پروانه بهره برداری چاه

ضوابط صدور پروانه بهره برداری چاه آب

شرکت موظف است تا از زمان ابلاغ آیین نامه تا سه ماه، از طریق رسانه های مختلف آگهی کند تا این موضوع به اطلاع ذینفعان این قانون برسد. تمامی ارگان‌ها شامل دهیاری، شورای اسلامی شهر و روستا و پاسگاه های انتظامی باید همکاری های لازم را انجام دهند.
شرکت وظیفه دارد پس از اینکه درخواست و مدارک صدور پروانه بهره برداری را دریافت کرد، کارشناسانی جهت بازدید از منطقه ارسال کند و ضمن تطبیق مدارک با مشخصات فنی و حقوقی و مفاهیمی همچون ظرفیت آبی دشت، حریم منابع و غیره نتیجه مشاهدات و بررسی های خود را به کمیسیون صدور رای ارجاع دهد.

کمیسیون با بررسی مدارک ارسال شده از سوی شرکت، در صورتی که هیچ یک از شروط زیر نقض نشده باشد، اجازه صدور پروانه بهره برداری چاه را صادر می کند:

 1. ضرر نرساندن به دیگران و محیط زیست.
 2. رعایت قوانین ظرفیت آب زیر زمینی
 3. رعایت مقدار آبدهی چاه

توجه: مالکینی که به تشخیص کمیسیون، واجد شرایط دریافت پروانه بهره برداری نیستند؛ حداکثر تا بیست روز از زمانی که رای به آنها ابلاغ گردید؛ حق اعتراض به نتیجه را خواهند داشت.
وزارت نیرو موظف است در صورتی که کمیسیون با صدور پروانه موافقت کرد، نسبت به صدور پروانه قدامات لازم را انجام دهد.
در صورتی که شرکت موردی از تخلف را به مالکان اعلام کند، مالک موظف است تا ۴۵ روز نسبت به رفع آن اقدامات لازم را انجام دهد. در صورتی که مالک نسبت به توصیه های شرکت بی توجه باشد، پروانه بهره برداری چاه او باطل خواهد شد.

تخلفاتی که در پروانه بهره برداری چاه درج می شوند، کدامند؟

 • نصب نمودن تابلوها و اعلانات غیر مجاز
 • برداشت آب اضافه تر از مفادی که در پروانه قید شده است
 • دستکاری در عملکرد یا حذف کنتور حجمی هوشمند
 • اعمال تغییر در نوع کاربری چاه
 • عدم فعالیت آبیاری تحت فشار
 • انتقال آب به اراضی غیر آبخور

مصادیق ضرر رساندن به دیگران در این آیین نامه کدامند؟

 • رعایت نکردن حریم منابع آب مجاور همانند چاه، چشمه و غیره.
 • اصرار به بهره برداری از چاه در شرایطی که دشت فاقد ظرفیت آبی مناسب باشد و موجب تشدید بحران کمبود آب شود.
 • مداومت در بهره برداری از چاه در صورتی که این کار موجب نشست زمین و ایجاد فروچاله شود.
 • مداومت به انجام بهره برداری از چاه در شرایطی که این امر باعث افت کیفی آب و پیش روی آب شور به سمت آب شیرین شود.

در صورتی که در خصوص اخذ پروانه بهره برداری چاه آب کشاورزی نیاز به مشاوره دارید، از کارشناسان حقوقی موسسه ثبتی و حقوقی تکسفیر کمک بخواهید. این کارشناسان به پشتوانه تجربه و تلاش چندین ساله خود قادر هستند، در کمترین زمان ممکن و از مسیرهای قانونی و هدفمند، مراحل اخذ پروانه و جواز تاسیس را طی نمایند. این درحالی است که عدم آگاهی و نقص در یکی از مراحل اداری، موجب طولانی تر شدن فرآیند کلی خواهد شد.