اخذ جواز تاسیس

مجوز تاسیس تاکسی اینترنتی

یکی از مسائلی که این روزها و این چند سال گذشته باب شده، مجوز تاسیس و فعالیت تاکسی های اینترنتی است. به دلیل استقبال بالای مردم از این تاکسی ها و همینطور برنامه های مسافربری معروف که همه ما حداقل یک بار از یکی از آنها استفاده کرده ایم، تصمیم داریم در این نوشته شما را با شرایط دریافت مجوز این تاکسی های اینترنتی آشنا کنیم. اما پیش از آن به چند نکته ای که باعث محبوبیت بالای این برنامه و سرویس های اینترنتی شده است اشاره می کنیم.

دلایل محبوبیت بالای تاکسی های اینترنتی

دسترسی آسان و سریع: تکنولوژی و استفاده از گوشی های هوشمند به جزو جدایی ناپذیر از زندگی امروزه همه ما تبدیل شده است؛ بنابراین نزدیک ترین و در دسترس ترین ابزار برای همه ما همین تلفن همراه است. به همین جهت اینگونه اپلیکیشن های کاربردی را می توان در دسترس ترین ابزار برای مردم دانست.

پایین بودن قیمت خدمات: با مشاهده تعرفه خدمات حمل و نقل این برنامه های کاربردی و مقایسه آن‌ها با تعرفه های آژانس های تاکسیرانی، به خوبی متوجه پایین بودن نرخ تعرفه های اپلیکیشن های مسافربری خواهیم شد. یکی از دلایل این امر، شاید این باشد که این اپلیکیشن ها موظف به پرداخت مالیات نیستند.

آدرس دهی و مسیریابی قوی: از آنجایی که این برنامه ها با استفاده از نرم افزارهای مسیریاب ماهواره ای، آدرس ها و مسیر مسافرین را پیدا می کنند، ساده و دقیق حمل و نقل مسافرین را انجام می دهند. بااین وجود رانندگانی که آگاهی چندانی هم از مسیرها ندارند می توانند در این اپلیکیشن ها به خدمت گرفته شده و فعالیت نمایند.

البته لازم به ذکر است که تاکسی های اینترنتی در مسیرهای بین شهری دارای محدودیت هستند. 

مجوز تاسیس تاکسی اینترنتی

اخذ مجوز تاسیس تاکسی اینترنتی

با وجود اینکه برخی رسانه ها از لزوم اخذ مجوز از شهرداری برای تاسیس تاکسی های اینترنتی خبر دادند؛ مقامات مسئول بیان کردند که شرکت هایی که تقاضای فعالیت در این حوزه را دارند، باید پیش از هرچیز مجوز از بانک مرکزی داشته باشند و نماد اعتماد الکترونیکی بگیرند تا بتوانند در حوزه فضای مجازی فعالیت داشته باشند. اصنافی هم که قصد دارند کسب وکار واقعی خود را در فضای مجازی بست دهند می بایست مجوز صنفی مرتبط با خود را از اتحادیه اصناف دریافت کنند و سپس نماد اعتماد بگیرند.

کلیه سرویس دهندگان حمل و نقل در فضای اینترنت نیز اگر نماد اعتماد داشته باشند و اتحادیه مرتبط شکایتی در خصوص فعالیت آنان نداشته باشد می توانند به فعالیت بپردازند.

از آنجایی که برای تمامی صنوف نیاز ورود به دنیای تکنولوژی و فضای اینترنت احساس می شود، حمل و نقل و شرکت تاکسیرانی سنتی نیز نباید در برابر اپلیکیشن های مسافربری جبهه بگیرند و بهتر است خود را با این موج همسو کنند.