اخذ جواز تاسیس

جواز تاسیس یا license Establishment:

ابتدا درخصوص تعریف جواز تاسیس باید بگوییم که مجوزی است برای اشخاص حقیقی و یا حقوقی(شرکتی) تا بتوانند توسط آن در زمینه مورد نظر خود، اعم از تولیدی و اقتصادی و… و یا سرمایه گذاری داخلی یا برون مرزی اشتغال داشته باشند.

می توان گفت: جواز تاسیس همانند گواهی است که به شخص حقیقی یا حقوقی دارنده ی آن این امکان را می دهد، در یکی از شهرک های صنعتی ، مناطق مجاز ، نواحی و یا مناطق صنعتی که در جواز تاسیس ذکر شده، به تولید یا مونتاژ محصولی که در جواز قید شده، اشتغال داشته باشد.

بسته به نوع محصولات ارگان صادر کننده جواز متفاوت می باشد. برای مثال جهت اخذ ابزار پزشکی باید به وزارت بهداشت و برای ابزارآلات صنعتی باید به وزارت صنعت و معدن و تجارت مراجعه نمایید.

لازم به ذکر است که کالایی که برای آن اقدام به اخذ جواز تاسیس می کنید باید با موضوع فعالیت شرکت هماهنگی داشته باشد. 

اخذ جواز تاسیس

اخذ جواز تاسیس چه مزایایی دارد؟

 • امکان دریافت تسهیلات دولتی با شروط مناسب و بازپرداخت بلند مدت
 • امکان استفاده از پیش طرح توجیهی یا PES برای جذب سرمایه گذاری
 • ثبت برند فارسی برای محصولات
 • امکان استفاده از معافیت های مالیاتی
 • اعطای زمین در شهرک های صنعتی با نرخ دولتی و شرایط مناسب

کارشناسان خبره تکسفیری شما را دراخذ جواز تاسیس،اخذ جواز کسب تنظیم طرح توجیهی و دیگر خدمات ثبتی و اخذی همراهی خواهند کرد. کافیست با ما تماس بگیرید!

نکات مهم در مورد جواز تاسیس

 • تفاوت جواز تاسیس حقوقی و حقیقی => مشابه هم هستند. فقط در اعطای تهسیلات با هم فرق دارند. دارنده جواز تاسیس حقوقی می تواند از وام بالای یک میلیارد تومان برای راه اندازی صنعت مورد نظر خودش بهره مند شود.
 • محدودیت های جغرافیایی => برای احداث واحد های صنعتی محدودیت هایی در نظر گرفته شده است که دارندگان جواز تاسیس ملزم به رعایت آنها هستند. مانند ممنوعیت احداث واحدهای صنعتی تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهرتهران به دلیل آلودگی هوا.

هنگامی که مراحل اخذ جواز تاسیس به پایان رسید، برای متقاضی این امکان بوجود می آید که معرفی نامه برای زمین های شهرک صنعتی مصوب سازمان صنعت و معدن و تجارت دریافت کند. در این گونه شهرک ها اغلب زمین با شرایط ویژه و اقساطی برای دارنده جواز تاسیس به فروش گذاشته می شوند.

در صورتی که می خواهید واحد تولیدی خود را در شهر کرج تاسیس نمایید، می توانید مقاله شهرک های صنعتی واقع در استان البرز را مطالعه نمایید.

نکات مهم در مورد جواز تاسیس

 • توجه به کد آیسیک ( ISIC ) کالاها => هنگام اخذ نمودن جواز تاسیس دقت داشته باشید که کالاها در سایت بهین یاب دارای کد آیسیک هستند. و در یک جوازتاسیس تنها کالاهایی که کدشان در یک راستا هستند، می توانند ذکر شوند. به فرض مثال شما نمی توانید برای لوازم آرایشی و بهداشتی و لوازم الکترونیکی باهم جواز تاسیس بگیرید.

در ادامه قسمتی از درخت محصولات سایت بهین یاب آورده شده است. همانطور که در تصویر پیداست با کلیک روی هر دسته زیر مجموعه محصولات را می توانید مشاهده کنید.

درخت محصولات اخذ جواز تاسیس

نکات مهم در مورد جواز تاسیس

 • مدت اعتبار=> جواز تاسیس از زمانی که صادر می شود برای مدت زمان یک سال دارای اعتبار است. بعد از سپری شدن این مدت در صورت پیشرفت و موافقت کارشناس مربوطه قابلیت تمدید دارد. اگر متقاضی اقدامی در این خصوص انجام ندهد، جواز باطل خواهد شد.
 • قابلیت انتقال به غیر=> جواز تاسیس قابلیت انتقال به غیر دارد ولی پیشنهاد می شود که مراحل اخذ جواز تاسیس را از ابتدا طی کنید تا دچار مشکل نشوید.
 • نحوه اخذ => برای اخذ جواز تاسیس ابتدا باید در سایت بهین یاب ثبت نام کنید. بعد از تکمیل فرآیند ثبت نام به شما شناسه کاربری(username) و رمز عبور (password) مخصوص خودتان تعلق خواهد گرفت. دقت داشته باشید که هر شخص تنها یک بار می تواند در سایت ثبت نام کند، پس در نگهداری نام کاربری و رمز عبور خود کوشا باشید.
  پس از اخذ نام کاربری و رمز عبور باید اقدام به ثبت نام و تهیه و نوشتن طرح توجیهی اقدام گردد. در مرحله بعد، ثبت نام شما توسط کارشناس مربوطه بررسی می شود. در انتها در صورت نبودن نقایص احتمالی، جواز تاسیس صادر می شود.

برای اخذ جواز تاسیس چه مدارکی نیاز است؟

 • کپی از تمامی مدارک هویتی شخص (برای اشخاص حقیقی) وکپی از تمامی مدارک هویتی مدیر عامل (برای اشخاص حقوقی)
 • کپی از کارت پایان خدمت
 • کامل نمودن فرم پرسشنامه اخذ جواز تاسیس برای اشخاص حقیقی
 • کپی از آگهی روزنامه ثبت شرکت و آخرین تغییرات شرکت در صورت وجود برای اشخاص حقوقی(وجود کلمه “تولید” درنام شرکت ضروری می باشد)
 • ارائه لیست کالاهای تولیدی

بعد از صدور جواز تاسیس، یک رونوشت از آن جهت اطلاع ارگان های دولتی مرتبط، دفتر اطلاع رسانی و آمار وزارت معادن و صنایع، وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و… ارسال می گردد.

مدارک اخذ جواز تاسیس
اخذ اینترنتی جواز تاسیس

چه شرایطی برای اخذ جواز نیاز است؟

 • دارا بودن تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • کارت پایان خدمت و یا معافیت
 •  گواهی عدم سوء پیشینه و عدم اعتیاد
 • دارابودن حداقل ۱۸ سال تمام
 • دارا بودن مجوز از شهرداری و وزارت دارایی
 • اخذ تاییدیه صلاحیت از سوی اداره نظارت بر اماکن عمومی

صدور جواز به صورت اینترنتی چه مراحلی دارد؟

 1. ابتدا باید نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید یا اگر ندارید یک نام کاربری بسازید.
  حساب کاربری دارای دو سطح است: اولین سطح حساب کاربری دارای یک فرم است که با کلیک بر روی – دریافت نام کاربری و رمز- باز می شود. بعد از تکمیل فرم نام برده متقاضی به درگاه ستاد تحول ، سامانه برنامه ریزی راهبردی صنعت و … دسترسی خواهد داشت و می تواند در سایت بهین یاب پیشنهاد موضوع دهد.اما در سطح دوم حساب کاربری که بعد از تکمیل کردن چهار فرم مشخصات بنگاه ، نام تجاری ، دفتر و مشخصات مدیرعامل می باشد، گزینه هایی مانند ذخیره وتایید صدور جواز برای کاربران فعال می شود.
 2. ثبت نمودن درخواست
 3. مشخص نمودن اولویت موضوعات
  منظور از اولویت موضوعات چیست؟ وزارت صنعت،معدن و تجارت، موضوعات را برا اساس معیارهایی به دو گروه الف-دارای اولویت و ب-فاقد اولویت تقسیم بندی می کند موضوعات گروه الف چون از گزینه های ویژه سرمایه گذاری هستند، مشمول دریافت کردن وام و تسهیلات می باشند. ولی موضوعات گروه ب در صورتی که به پیشرفت بالای ۶۰ درصد برسند و البته پس از گروه الف تسهیلات تعلق می گیرد.
 4. صدور جواز

اخذ پروانه بهره برداری

فعالان اقتصادی باید بدانند جواز تاسیس تنها مجوزی برای تاسیس کارخانه یا واحد تولیدی و… می باشد. جهت شروع بهره برداری از پروژه یا طرح خود باید اقدام به دریافت پروانه بهره برداری کنید.

لذا در صورت تمایل برای اخذ پروانه بهره برداری، باید از قبل نسبت به اخذ جواز تاسیس اقدام کرده باشید.

طراحی شده توسط موسسه ثبتی حقوقی تکسفیر