اخذ پروانه بهره برداری

 • اخذ پروانه بهره برداری

اخذ پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری چیست؟

پروانه بهره برداری سندی است رسمی که تعیین کننده زمان بهره برداری از تولیدات کارخانه ها و واحدهای تولیدی می باشد. این مجوز به تمامی واحد های صنعتی که اقدامات مورد نیاز برای نصب و راه اندازی ماشین آلات ، اقدامات تامین نیروی انسانی و همچنین تولید آزمایشی را انجام می دهند، اعطا می شود. دقت داشته باشید که واحد های صنعتی نام برده می توانند برای اخذ جواز تاسیس اقدام کرده باشند یا جواز تاسیس نداشته باشند.

پروانه بهره برداری از سوی وزارت صنایع و معادن صادر می گردد. در برخی از شهرها و شهرستان ها از تاریخی که پروانه صادر می شود تا مادامی که واحد تولیدی فعالیت داشته باشد دارای اعتبار می باشد. ولی در تهران پروانه بهره برداری ابتدا یکساله صادر شده و پس از اینکه فعالیت واحد صنعتی برای وزارت صنایع و معادن به اثبات رسید به صورت سه ساله، پنج ساله و دائمی صادر می گردد.

پروانه بهره برداری چه مزایایی دارد؟

 • صاحب پروانه بهره برداری مشمول تمامی امتیازاتی که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای آن دسته از واحد های تولیدی فعال در نظر می گیرد می شود.
 • صاحبان پروانه بهره برداری می توانند جهت محصولات آرایشی بهداشتی ، غذایی و یا دارویی خود از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پروانه ساخت دریافت کنند.
 • پس از صدور پروانه بهره برداری دارنده می تواند علامت استاندارد برای واحد صنعتی خود دریافت نماید.
 • پروانه بهره برداری موجب افزایش اعتبار واحد صنعتی است و برای دارنده این امکان به وجود می آید که در مناقصات دولتی و خصوصی تحت عنوان تولید کننده کالا حضور پیدا کند.
 • دارنده پروانه بهره برداری می تواند مواد اولیه پلاستیک و مواد شیمیایی خود را از شرکت ها و پالایشگاه ها به قیمت دولتی فراهم کند.

مدارک اخذ پروانه بهره برداری

مدارک اخذ پروانه بهره برداری

 • تهیه نقشه دقیق ساختمان که با مقیاس یک صدم یا یک دویستم (1/200) طراحی شده باشد به همراه متراژ دقیق قستمت ها و راهنمای نقشه
 • کامل کردن فرم مربوط به امکانات و وضعیت ساختمان و تطبیق آن با نقشه
 • ارائه درخواست تایپ شده از طرف مدیرعامل منتسب به اداره نظارت برای صدور پروانه بهره برداری
 • آدرس محل واحد تولیدی به همراه کروکی دقیق
 • آگهی روزنامه رسمی آگهی ثبت شرکت
 • لیست تجهیزات خط تولید و تجهیزات آزمایشگاهی
 • فیش بانکی پرداخت هزینه های صدور پروانه
 • کامل کردن مدارک مسئول فنی کارخانه

در صورتی که در هریک از مراحل و یا تهیه مدارک به مشکلی برخوردید، مشاوران متخصص موسسه ثبتی و حقوقی تکسفیر پاسخگوی شما خواهند بود.

راهنمای اخذ پروانه بهره برداری

 • اطلاعاتی که در پروانه بهره برداری ذکر می شود شامل: شناسه کسب و کار، زمان دقیق صدور و شماره ثبت از دبیرخانه، فهرست کامل به همراه ظرفیت محصولات، مشخصات و نام و شناسه شخصیت حقیقی و یا حقوقی صاحب پروانه ثبت می شود.
  تغییر نام صاحب پروانه بهره برداری در صورت درخواست از سوی متقاضی و ارائه نمودن گواهی منعی نخواهد داشت.
 • ظرفیت تولید واحد های صنعتی بر اساس توان ماشین آلات و به شرح : برای سه شیفت 6 هزار ساعت در سال محاسبه می گردد. ممکن است در شرایطی که بر حسب مورد استمرار صنعت ضرورت پیدا کند، ظرفیت تولید 8 هزار ساعت در یک سال تعیین می شود.
  تبصره: ظرفیت پروانه بهره برداری واحد های صنعتی مذکور در چارچوب ضوابط قابل اصلاح است و منعی ندارد.
 • انجام تولیدات بدون وجود کارخانه در چارچوب قوانین و مقررات و در صورت دریافت شناسه کسب و کار رسمیت خواهد یافت و بلامانع می باشد.
 • صادر شدن مجوز های مطرح شدن تنها از طریق سامانه بهین یاب صورت می گیرد و انجام توضیح و تغییرات به شکل دستی در مجوز هایی که صادر می شود ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.
 • معاونت برنامه ریزی، معاونت امور صنایع و اقتصادی با معاونت امور تعاون عهده دار نظارت بر حسن اجرای دستور العمل های یاد شده می باشند. هرگونه تغییرات در دستورالعمل های ذکر شده با استفاده از پیشنهاد مشترک معاونین و تاییدیه وزارت صنعت و معدن و تجارت به انجام خواهد رسید.
 • استیجاری بودن محل فعالیت حتی با مدت زمان یکساله مانع صدور پروانه بهره برداری نیست ولی دارا بودن کد رهگیری برای قرارداد اجاره الزامی می باشد. که این کد از سامانه املاک و یا دفاتر اسناد رسمی اخذ می شود.

راهنمای اخذ پروانه بهره برداری

 • صادر شدن پروانه بهره برداری طبق قوانین مربوط به جلوگیری از آلودگی هوا، منوط به تایید شدن محل فعالیت و استقرار واحد صنعتی توسط کارشناسان سازمان محیط زیست خواهد بود. بر اساس تبصره ای از مورد هفتم قانون، در صورتی بی پاسخ ماندن استعلام های صدور پروانه بهره برداری تا مدت زمان یک ماه از سازمان محیط زیست، پروانه بهره برداری باید صادر شود.
 • اگر واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری است و با پیروی از مقررات اقدام به افزایش ظرفیت های خود می کند و یا اقدامات تولید محصولات جدید را انجام می دهد، پروانه بهره برداری جدیدی برای واحد صنعتی مذکور صادر و جایگزین پروانه قبلی می گردد.
  تبصره: عبارت “این پروانه جایگزین پروانه بهره برداری شماره… مورخ… گردیده است” حتما باید در پروانه بهره برداری جدید ذکر شود.
 • برای کلیه واحد های صنعتی که دارای فعالیت هستند ولی جواز تاسیس ندارند، با رعایت شرایط و قوانین و دستورالعمل ها پروانه بهره برداری صادر می شود.
 • پروانه بهره برداری در محدوده 50 کیلومتری اصفهان و 120 کیلومتری تهران صادر نمی گردد. ولی در خصوص مواردی همچون صنایع نوین که پیش از تاریخ 18 مرداد ماه سال 88 در داخل حوزه 120 کیلومتری تهران احداث گردید و آماده بهره برداری شده صدور پروانه بهره برداری بلامانع است.
  تبصره: سابقه فعالیت در خصوص واحدهای صنعتی ذکر شده، در صورت ارائه مدارک و مستندات پرداخت مالیات و حق بیمه کارکنان قابل تایید می باشد.

بعد از تمام شدن مراحل احداث و تولیدات آزمایشی، و مرحله بازید کارشناسان و شناسایی ظرفیت های موجود و تبعیت از قوائد و ضوابط تعیین شده و همچنین ارائه گواهی های مورد نیاز، پروانه بهره برداری برای استفاده کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می شود.

اصلاح پروانه بهره برداری

گاهی ممکن است به دلیل افزایش ماشین آلات و زمین یا زیربنا و یا تغییر کردن نشانی نیاز باشد متقاضی برای اطلاح پروانه بهره برداری خود اقدام کند. در این صورت با تکمیل فرم اصلاح که به شکل کتبی و اینترنتی انجام می شود، و همچنین ارائه آن به کارشناس مرتبط و بعد از سپری کردن مراحل مختلف پروانه بهره بردای جدید صادر میشود.

ابطال پروانه بهره برداری

پروانه بهره بردای در شرایطی که واحدهای صنعتی و تولید فاقد امکاناتی جهت تولید باشند و به بیان دیگر نتوان آنها را واحد تولیدی فعال نامید ابطال می شود. لازم به ذکر است که ابطال پروانه بهره برداری  بنابر درخواست کتبی صاحبان مبنی بر ابطال آن نیز انجام خواهد شد.

انتقال پروانه بهره برداری

جهت انجام انتقال پروانه بهره برداری به موافقت های اولیه برای انتقال به محل مجاز صنعتی نیاز است. همچنین باید از ضوابط سایر ارگانها همچون سازمان محیط زیست پیروی شود.

سرفصل های امکان سنجی شامل موارد زیر می باشد

طراحی پروژه ها
تاریخچه طرح و سابقه آن
طراحی پروژه
ارزیابی اقتصادی و برآورد هزینه ها
بررسی نیروی انسانی
ظرفیت کارخانه و بازار هدف
و…

اخذ پروانه بهره برداری
طرح توجیهی

امکان سنجی feasibility study برای اخذ پروانه بهره برداری

سرمایه گذاران برای گرفتن تصمیم نهایی خود در خصوص سرمایه گذاری روی طرح های ارائه شده توسط صاحبان ایده های صنعتی به امکان سنجی اقتصادی روی می آورند.
مطالعه امکان سنجی یا تنظیم طرح توجیهی به ما کمک می کند تا با تحلیل و بررسی گزینه های مختلفی که در زمینه اجرایی و ارزیابی اقتصادی و مالی و فنی و… وجود دارد، مناسب ترین گزینه ای را که پاسخ گوی نیاز های ماست  انتخاب نماییم.

طراحی شده توسط موسسه ثبتی حقوقی تکسفیر