اخذ جواز تاسیس

 آیا شهرک صنعتی در تهران وجود دارد؟

کلیه فعالیت های صنعتی و تولیدی باید در محلی به دور از مناطق سکونی انجام شود. به این دلیل که اینگونه از فعالیت ها خطراتی دارد که در صورت مجاورت با مردم خطرات جانی در پی خواهدداشت. به غیر از مردم، فعالیت های صنعتی برای محیط زیست نیز زیان بار است. در نتیجه با ساخت و احداث شهرک های صنعتی تلاش می شود که از اینگونه خطرات تا حد امکان جلوگیری به عمل آید.

مسئله دیگری که وجود دارد این است که در شهرهای بزرگ و مراکز شهر، یکی از مشکلات شایع که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند؛ بحث ترافیک است. در صورتی که کارخانجات نیز در این فضای پرترافیک احداث شوند بدون شک این بار سنگین تر خواهدشد. ضمن اینکه حمل و نقل برای سازندگان نیز دشوار می شود. درحالیکه در شهرک های صنعتی این ترافیک و شلوغی وجود ندارد.

شهر تهران به عنوان پایتخت ایران، مرکز تجمع اصناف و کسب و کارهای مختلفی است. تمامی صنعت گران تمایل دارند که در نزدیکی پایتخت به فعالیت بپردازند تا به بازار هدف خود نزدیکتر باشند. به همین جهت نیز در مورد وجود شهرک صنعتی در تهران سوالاتی وجود دارد که در این نوشته به آن پاسخ داده می شود.

شهرک صنعتی در تهران

چندین شهرک صنعتی در تهران

طبق آمارهای موجود، در حال حاضر بیش از ده مورد شهرک صنعتی در اطراف شهر تهران وجود دارند که چندین مورد از این تعداد نیز به متقاضیان زمین واگذار می کنند. در واقع متقاضیان پس از اخذ جواز تاسیس می توانند در این شهرک ها با شرایط ویژه و مناسب زمین دریافت کنند. پس از دریافت زمین مراحل ساخت و آماده سازی واحد صنعتی و تولیدی شروع می شود و پس از راه اندازی خط تولید و گذشت مدت زمان یک سال، باید جواز تاسیس تبدیل به پروانه بهره برداری شود.

از جمله این موارد شهرک صنتی شمس آباد، نصیرآباد، پرند و عباس آباد است که هر یک به ترتیب مساحتی بالغ بر ۳هزار، ۳۰۰، ۳۰۰ و ۳۱۰۰ هکتار دارند. در این میان شهرک های صنعتی پیشوا، قرچک و غیره نیز در حال آماده سازی هستند و اگر به فاز اجرایی برسند محل مناسبی جهت احداث واحدهای صنعتی خواهند بود.

در طی سیاست های سازمان صنعت، معدن و تجارت، تلاش می شود که به جوانان نخبه ای که ایده های خاص و نوآورانه ای دارند نیز میدان و شرایط ویژه ای داده شود که این شهرک ها صادرات و تولیدات باکیفیت و موثر داشته باشند.