اخذ جواز تاسیس

 اخذ جواز تاسیس اینترنتی

اگر یک شخص حقیقی یا یک شرکت تصمیم بگیرد؛ اقدام به تولید یک محصول یا محصولات خاصی بکند؛ یکی از اصلی ترین چالش هایی که در ابتدای مسیرش وجود دارد؛ اخذ جواز تاسیس است. درست است که دریافت این مجوز نیاز به طی کردن مراحل مختلفی دارد و همین مسئله زمان و انرژی زیادی از شما می گیرد؛ اما مطمئن باشید که فوایدی نیز برای شما به همراه دارد.

اولین فایده این است که فعالیت های شما شکل قانونی به خود می گیرد و زیر نظر ارگان های مرتبط دنبال می شود. مسئله بعدی و بسیار مهمتر اینکه، اگر زمینی جهت راه اندازی کارخانه خود در نظر ندارید و این یکی از دغدغه های شما است؛ با دارا بودن جواز تاسیس در یکی از شهرک های صنعتی موجود در شهر یا استانی که در آن قرار دارید؛ به شما زمین با شرایط ویژه تعلق خواهد گرفت. این شرایط ویژه به نحوی است که شما بتوانید از پس پرداخت مخارج آن بربیایید.

در ضمن به دارندگان جواز تاسیس حقوقی وام های با مبالغ بالای یک میلیارد تعلق خواهد گرفت و این از جمله مزایای مادی این مجوز است.

حال که متوجه شدید که چقدر خوب است که جواز بگیرید؛ باید بدانید که جواز تاسیس اینترنتی چند سالی است که ترند شده است و این کار تنها به دلیل سهولت در امر صدور و انجام درخواست و دیگر مسائل مربوط به آن است.

جواز تاسیس اینترنتی

جواز تاسیس اینرنتی چگونه اخذ می شود؟

درخواست کلیه مجوزات قانونی در خصوص احداث واحد های صنعتی همچون جواز تاسیس و پروانه بهره برداری، ابتدا باید از طریق سامانه ای تحت نام بهین یاب به ثبت برسد. البته تمامی مراحل به صورت اینترنتی پیش نمی رود و از یک مرحله ای به بعد شما باید جهت تشکیل پرونده و انجام استعلامات به شکل مراجعه حضوری عمل کنید. با این حال، همین انجام درخواست به صورت اینترنتی نیز تا حد زیادی گره گشا خواهد بود.

مراحل اخذ جواز تاسیس اینترنتی

برای اینکه جواز تاسیس اینترنتی بگیرید؛ ابتدا باید وارد سایت بهین یاب شوید. البته یکی از شروط ورود به این سایت، دارا بودن حساب کاربری و رمز عبور است. برای هر شخصیت حقیقی با شماره ملی که دارد؛ تنها امکان ساخت یک حساب کاربری وجود دارد. هنگامی که با حساب کاربری خود وارد سایت شدید؛ باید درخواست اخذ جواز تاسیس اینترنتی خود را ثبت کنید.

البته طبق اطلاعاتی که در خود سایت بهین یاب جهت آشنایی کاربران وجود دارد؛ حساب کاربری خود دارای دو سطح است. با یک حساب کاربری سطح اول، شخص قادر به انجام امور اولیه همچون پیشنهاد موضوع خواهد بود. اما اگر فرم‌های دیگری را نیز تکمیل کنید و سطح دوم حساب کاربری را نیز تکمیل کنید؛ گزینه های تکمیلی در خصوص پروانه تاسیس فعال می شود.

یکی از مسائلی که در ثبت درخواست جواز تاسیس به صورت اینترنتی وجود دارد؛ تعیین اولویت است. این تعیین اولویت مربوط به موضوعی است که شما انتخاب کرده اید؛ این اولویت از طریق وزارت صنایع و معادن هر استان مشخص می شود. به طور کلی به موضوعاتی که اولویت بالاتری دارند؛ وام و تسهیلات بانکی بدون نوبت واگذار می شود؛ در حالیکه موضوعات با اولویت پایین تر باید در صف بمانند که اگر اولویت بالاتری وجود نداشت؛ مشمول دریافت وام و تسهیلات شوند.

در صورتی که موضوع شما جدید باشد؛ باید آن را ثبت کنید. زمانی که یک موضوع به صورت کامل تعیین اولویت می شود و اقدامات مربوط به ثبت و استعلام آن به خوبی انجام می شود؛ صدور جواز تاسیس امکان پذیر است.