اخذ جواز تاسیس

اخذ جواز تاسیس در تبریز

شهر تبریز به عنوان مرکز استان آذربایجان شرقی دارای زیرساخت های مناسب و بی شماری جهت راه اندازی کارخانجات صنعتی می باشد. تمامی صنعتگرانی که در این شهر قصد آغاز فعالیت خود را دارند باید به فکر دریافت مجوزاتی باشند که جواز تاسیس صنایع یکی از مهم ترین و ابتدایی ترینشان است. برای اینکه با مفهوم مجوز تاسیس و مقررات اخذ جواز تاسیس در تبریز آشنایی پیدا کنید، خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

جواز تاسیس صنایع

این مجوز یک موافقت نامه اصولی است که تمامی اشخاص که از آنها تحت عنوان اشخاص حقیقی و تمامی کارخانجات و شرکت ها که با عنوان اشخاص حقوقی شناخته می شوند، ناچار به اخذ آن هستند تا بتوانند واحد صنعتی خود را تاسیس نمایند. این واحد صنعتی می توانند در هر زمینه ای از جمله صنایع کشاورزی، صنایع معدنی یا فلزی، صنایع دارویی و بهداشتی و… فعالیت داشته باشد اما باید توجه داشته باشید که هرکدام ازین صنایع جهت اخذ جواز تاسیس باید به ارگان مربوط به خود مراجعه نمایند. به طور کلی طرح های صنعتی در شهر تبریز به دو بخش طرح های اولویت دار و طرح های غیر اولویت دار تقسیم می شوند که دسته اول از حمایت های دولتی برخوردار خواهند شد. این حمایت ها شامل تسهیلات مالی، یارانه های مخصوص به انرژی و کمک هزینه اخذ زمین در شهرک های صنعتی می باشد.
مجوز تاسیس در تبریز یک سال دارای اعتبار است و دراین مدت دارنده موظف است تمامی زیرساخت ها را جهت راه اندازی و بهره برداری از خط تولید کارخانه آماده نماید. در صورتی که در زمانبندی به مشکلی برخورد کنید و نتوانید در پایان یک سال خط تولید را آماده نمایید، بسته به نظر کارشناسان و میزان پیشرفت پروژه این امکان وجود دارد که مجوز شما برای مدت یک سال مجددا تمدید اعتبار شود اما می بایست در اولین فرصت مقدمات لازم برای رسیدن به تولید انبوه و تبدیل جواز تاسیس خودتان به پروانه بهره برداری اقدام کنید.

اخذ جواز تاسیس در تبریز

مقررات دریافت جواز تاسیس صنایع در تبریز

  • جهت دریافت این مجوز قانونی باید سلسله مراتبی که در ادامه بیان می شود را طی کنید.
  • حضور در اداره کل صنایع و معادن شهر تبریز و اعلام درخواست در خصوص صدور جواز تاسیس صنایع ضمن ذکر نمودن ظرفیت های تولید و محل مورد نظر جهت احداث کارخانه.
  • ارجاع درخواست متقاضی به معاونت برنامه ریزی و توسعه و نوسازی استان.
  • کارشناسان در این مرحله در معاونت توسعه و نوسازی تبریز حدود یک هفته کاری نتیجه بررسی های خود را در مورد درخواست ارائه خواهند داد.
  • اگر با درخواست ارائه شده موافقت شده باشد، متقاضی ظرف مدت سه ماه باید طرح توجیه فنی اقتصادی طرح را ارائه کند. البته متقاضی می تواند طرح توجیهی فنی و اقتصادی خودش را همراه با درخواست به مقامات ارائه دهد.
  • در صورت موافقت مسئولین با طرح اولیه در مدت یک هفته کاری هزینه های صدور جواز تاسیس به متقاضی ابلاغ می شود.
  • جواز تاسیس صنایع در تبریز توسط معاونت برنامه ریزی و توسعه و نوسازی این استان صادر شده و پس دریافت فیش های واریزی مشخص شده به درخواست کننده تحویل داده می شود.

همان گونه که ذکر شد بعد از دریافت این مجوز و آغاز تولید و استفاده آزمایشی از خطوط تولید برای اخذ پروانه بهره برداری درتبریز می بایست اقدام شود.

طی کردن روال اخذ مجوز تاسیس نیازمند صرف زمان و انرژی بسیار و البته دانش و آگاهی است. اگر زمان کافی برای انجام آن را ندارید می توانید امور خود را به موسسه ثبتی و حقوقی تکسفیر محول کنید تا از اجرای صحیح و به موقع تمامی کارها اطمینان حاصل کرده و در سریعترین زمان ممکن بتوانید تولیدات خود را آغاز کنید.