اخذ-جواز-کسب

ایجاد تغییرات در پروانه کسب

برای ایجاد یک واحد صنفی و فعالیت در آن نیاز به مجوزی به نام جواز کسب یا پروانه کسب دارید و درواقع این مجوز موجب می شود که کسب و کار شما کاملا حرفه ای دنبال شود. در داخل این مجوز اطلاعات مختلفی در خصوص متقاضی، محل کسب و رسته یا صنف انتخاب درج می شود.

این مجوز یا به صورت موقت یا یکساله و یا به صورت پنج ساله صادر می شود. پس از گذشت این مدت زمان در این دو حالت یا درواقع انقضای این مهلت، متقاضی باید برای تمدید اقدام کند. اما سوالی که برخی از فعالان کسب و کار با آن مواجه می شوند این است که امکان انجام تغییرات در پروانه کسب وجود دارد یا خیر؟

به عنوان مثال اگر شخصی بخواهد پروانه کسب خود را به دیگری منتقل کند و یا حتی تصمیم به تغییر شغل بگیرد آیا امکان ایجاد تغییرات در همان جواز وجود دارد یا اینکه باید یک پروانه جدید اخد کند؟ اگر در حال خواندن این نوشته هستید؛ به این معنی است که شما نیز با این سوالات در طول روند کاری خود مواجه شده اید. در ادامه کارشناس ثبتی به این پرسش ها پاسخ خواهد داد.

ایجاد تغییرات در پروانه کسب

تغییر رسته صنفی

عوض کردن رسته صنفی یکی از پرتکرارترین موارد ایجاد تغییرات در پروانه کسب به شمار می رود. همانگونه که می دانید هر صنفی دارای اتحادیه مختص به خود است. اگر قصد انتقال پروانه کسب فعلی خود به یک صنف دیگر را دارید باید درخواست خود را به به اتحادیه فعلی ارائه کنید.

البته اتحادیه مذکور پیش از موافقت با این خواسته، استعلام انجام می دهد و تسویه حساب های لازم را با شما انجام خواهد داد. پس از درخواست، حدود پانزده روز طول می کشد که اتحادیه نظر خود را در این رابطه به شما ابلاغ کند. عدم اعلام پاسخ به منزله دریافت پاسخ مثبت خواهدبود. البته در صورت رد تقاضا نیز امکان اعتراض وجود دارد.

جهت تغییر رسته صنفی به مدارکی همچون عکس، مدرکت تحصیلی، کد رهگیری ده رقمی مربوط به اداره دارایی، مدارک هویتی، گواهینامه فنی و گزارش بازرسی و استعلاماتی از مالیات و اداره پست نیاز است.

تغییر محل واحد صنفی

در برخی از موارد نیز ایجاد تغییرات در پروانه کسب در جهت تغییر محل واحد صنفی انجام می شود. برای این منظور باید آدرس دقیق به همراه کد پستی مشخص و استعلام از اداره پست، شماره تلفن همراه شخص و تلفن همراه مربوط به واحد صنفی مورد نیاز است. فتوکپی از کلیه صفحات شناسنامه و کارت ملی و کارت پایان خدمت و واریز هزینه های جاری نیز از جمله مدارکی است که باید به اتحادیه تحویل داده شود.