اخذ-جواز-کسب

شاغلانی که کسب و کار خودشان را راه اندازی می کنند همیشه نگران ریسک های فراوان موجود در مسیر شغلی خود و همینطور بیمه و بازنشستگی هستند. البته اینگونه مشاغل مزایای فراوانی نیز دارند و حیف است که به بهانه نداشتن بیمه جوانان مستعد از انجام آزاد و خودکفایی صرف نظر کنند. در ضمن مشاغل دولتی و بیمه دار نیز به اندازه ای نیستند که تمامی افراد جامعه از آن بهره مند شوند.

تمامی این مسائل موجب راه اندازی طرحی به نام بیمه جامع اصناف یا بیمه شدن با پروانه کسب شده است. این طرح در زمان نگارش این مقاله به مدت دو سال است که اجرایی شده اما متاسفانه بسیاری از فعالات اقتصادی از آن بی اطلاع هستند. در ادامه این نوشته شرایط و ضوابط این نوع بیمه توضیح داده می شود.
بیمه شدن با پروانه کسب

آیا با جواز کسب میشه بیمه شد؟

صاحبان مشاغل و حرف آزاد همیشه نگران نداشتن امنیت شغلی آن هم در فضای پرتنش اقتصاد امروز هستند. پیش از طرح بیمه اصناف نیز کلیه صاحبان مشاغل آزاد حتی بدون نیاز به پروانه کسب، با تکمیل خوداظهاری تحت پوشش بیمه صاحبان مشاغل آزاد تامین اجتماعی قرار می گرفتند.

با این حال بیمه شدن با پروانه کسب نوع دیگری از بیمه تامین اجتماعی محسوب می شود که شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد و با هدف کمک به اقشار آسیب پذیر و خانواده آن ها تصویب شده است. بر اساس این طرح اصناف کم درآمد می توانند تنها ۱۷ درصد از حق بیمه را پرداخت کرده و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند؛ ۱۰ درصد باقی مانده از مبلغ حق بیمه را دولت پرداخت می کند.

مسئله ای که وجود دارد این است که هزینه های درمانی بیمه شدگان و خانواده های آنان به صورت کامل توسط تامین اجتماعی پرداخت نمی شود. به عنوان مثال جراحی های پزشکی تنها تا سقف سه میلیون تومان تحت پوشش قرار می گیرد. برای جبران این مسئله بیمه شدگان انجمن های صنفی و اعضای اتحادیه می توانند از بیمه تکمیلی درمانی استفاده کنند.