اخذ-جواز-کسب

تاثیر کرونا بر صدور جواز کسب

در اواخر سال ۹۸ که زمزمه های ورود بیماری جدیدی به نام کرونا شنیده شد؛ پیش بینی تاثیر آن بر تمامی جوانب زندگی کار دشواری بود. رفته رفته این ویروس شکل روتین زندگی انسان ها را تغییر دارد. صدور جواز کسب نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در گذشته روال اخذ پروانه کسب زمان مشخصی به طول می انجامید و برخی از اصناف نیز نیاز به گذراندن کلاس های آموزشی داشتند که همین روند مدت زمان دریافت جواز را افزایش می دهد.

تاثیر کرونا بر صدور جواز کسب

کرونا و کوتاه شدن روند صدور جواز کسب

به نقل از عضو هیات رئیسه اتاق اصناف کرمانشاه، تاثیر کرونا بر صدور جواز کسب موجب کوتاه شدن روند صدور جواز کسب شده است. در واقع مدت زمان صدور تا حدود ۲۴ ساعت کاهش پیدا می کند. در واقع شیوع این بیماری مهلک، موجب سهولت بسیار بالایی در روند صدور و اخذ این مجوز شده است.

این ادعا نشان می دهد که مراحلی همچون انجام استعلامات، دوره های آموزشی و غیره متوقف می شود. در مقابل افراد با دادن تعهد پروانه کسب خود را دریافت و فعالیت خود را آغاز می کنند.

این مسئله یک فرصت استثنایی برای مشاغلی است که هنوز موفق به دریافت جواز کسب نشده اند. تعداد این واحدهای صنفی حدود ۲۰ درصد است که میزان قابل توجهی به نظر می رسد. البته برخی از مشاغل امکان دارد که به دلیل رکود اقتصادی ناشی از کرونا یا دیگر عوامل اقتصادی موجود، تمایلی به دریافت پروانه کسب نداشته باشند. بیشترین میزان واحدهای صنفی بدون مجوز مربوط به اصنافی همچون توزیع لوازم آرایشی و بهداشتی، کیف و کفش و پوشاک و مواد خوراکی مختلف می شود.

لازم به ذکر است که کلیه واحدهای صنفی دارای مجوز کسب نیز باید با رعایت پروتکل های بهداشتی و عمل به تعهدنامه فعالیت های اقتصادی خود را انجام دهند. البته این قانون شامل مشاغل کم ریسک می شود. مشاغل پرریسک تری همچون استخر، تالارهای پذیرایی، رستوران های مختلف، زیارتگاه ها و اماکن مذهبی و چند مورد دیگر تا اطلاع ثانوی در حالت تعطیل به سر می برند.