اخذ جواز تاسیس

تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری چیست؟

جواز یا پروانه تاسیس نوعی موافقت نامه اصولی است( در گذشته به این نام مشهور بوده است) که پیش از ساخت و تاسیس کارخانه یا واحد صنعتی باید اخذ گردد. البته برای ثبت برند یا علامت تجاری نیز متقاضی باید اقدامات اخذ جواز تاسیس را انجام دهد. به بیان دیگر یکی از ملزومات ثبت علامت تجاری فارسی ، گرفتن جواز تاسیس می باشد.

صاحب جواز تاسیس از مزایای دیگری همچون تسهیلات بانکی نیز بهره مند خواهد شد. تا جایی که برخی از بانک ها و موسسات مالی تا میزان چندین برابر میانگین موجودی حساب متقاضیان به آنان وام اعطا می نماید. از دیگر مزایای دریافت جواز برای دارندگان آن این است که صاحب جواز می تواند مقدار سی درصد از مبلغ متراژ زمین ذکر شده در جواز را به صورت نقدی و الباقی آن را به صورت اقساط با شرایط مناسب واریز نماید.

تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری

جواز تاسیس و پروانه بهره برداری

گاها دیده می شود که افراد جواز تاسیس و پروانه بهره برداری را به جای هم استفاده می کنند و به تفاوت میان این دو مجوز واقف نمی باشند. به واسطه دریافت جواز تاسیس ، صاحبان سرمایه می توانند در یکی از شهرک های صنعتی مجاز اقدام به راه اندازی و ساخت و تجهیز کارخانه یا واحد صنعتی نمایند. اما برای شروع بهره برداری و آغاز انجام تولیدات انبوه باید پروانه تولید یا پروانه بهره برداری داشت.

بدین منظور باید تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای تولید کاملا فراهم باشد. سپس بعد از درخواست متقاضی و بازدید و بررسی کارشناسان مربوطه پروانه بهره برداری صادر و جایگزین جواز تاسیس خواهد شد.