اخذ-جواز-کسب

تفاوت پروانه کسب و جواز کسب

در ابتدای این مقاله لازم است بیان کنیم که پروانه کسب و جواز کسب هیچ تفاوتی باهم ندارند. اگر هم بخواهید می توانید این دو اصطلاح را به جای هم استفاده کنید چون معنای مشابهی دارند.

جواز یا پروانه کسب چیست؟

اولین واژه ای که پس پروانه کسب به یاد آن میفتیم، کاسبی است. کاسب شخصی است که در محل کسب خود مشغول ارائه دادن خدمتی به خلق است. هر کاسب برای شروع کسب و کارش می داند که باید جواز کسب بگیرد در غیر این صورت فعالیت او غیرقانونی خواهد بود و مشتریانش به او اعتماد نخواهند کرد.

برای هر کسب وکار یا صنفی اتحادیه ای وجود دارد و هر کاسب یا همان شخص صنفی برای اخذ پروانه کسب به اتحادیه صنف خود مراجعه می کند. نکته حائز اهمیت این است که جواز کسب ممکن است دائم یا موقت صادر شود. اگر پروانه شما موقت باشد یک سال اعتبار دارد و فقط هم یک بار صادر می شود. بعد از آن می توانید پروانه دائمی پنج ساله بگیرید.

تفاوت پروانه کسب و جواز کسب

اخذ جواز کسب یا پروانه کسب

متقاضی می تواند شخصا به اتحادیه صنف خود برود و یا اینکه به آدرس اینترنتی iranianasnaf.ir مراجعه کند تا درخواست خودش را ثبت کند. می بایست رسیدی نیز به درخواست کننده تحویل داده شود.

اتحادیه تا پانزده روز فرصت دارد که نظر مثبت یا منفی خودش را در رابطه با درخواست متقاضی اعلام کند. آن هم به صورت کتبی. اگر اتحادیه نظرش را ابلاغ نکند به معنای مثبت بودن تلقی خواهد شد.

اگر اتحادیه تقاضا را قبول کرد متقاضی تا سه ماه فرصت دارد مدارکش را تحویل دهد.

در صورت کامل و بی نقص بودن مدارک تا پانزده روز بعد پروانه کسب صادر میشود.