اخذ جواز تاسیس

جواز تاسیس ایجادی چیست؟

به طور کلی جهت هر واحد صنعتی پیش از تاسیس باید مجوزی به نام جواز یا پروانه تاسیس اخذ شود. ارگانی که این مجوز را صادر می‌کند؛ بسته به محصولاتی دارد که قرار است در این واحد صنعتی به تولید برسد. به عنوان مثال جهت اخذ جواز تاسیس تولید کالاهای پزشکی باید از وزارت بهداشت و جهت اخذ مجوز تولید محصولات کشاورزی باید از جهاد کشاورزی مجوز و استعلام های مربوطه را دریافت کنید.

در انتهای فرمی که مربوط به ثبت نام اخذ جواز تاسیس است؛ گزینه ای به نام تعیین نوع جواز وجود دارد که در این قسمت، کاربر باید نوع ایجادی یا توسعه‌ای را انتخاب کند. در واقع اگر پروانه تاسیس با هدف ایجاد یک واحد تولیدی یا صنعتی جدید اخذ شود؛ نوع آن جواز تاسیس ایجادی خواهدبود.

جواز تاسیس ایجادی

نکاتی در خصوص جواز تاسیس ایجادی

دارنده جواز تاسیس ایجادی هر دو ماه یکبار باید گزارشی از میزان پیشرفت و عملکرد خود در قالب فرم‌های خاصی در سامانه اطلاعات وزارت صنایع و معادن ثبت کنند.

به طور کلی جواز تاسیس ایجادی یا توسعه‌ای از زمانی که صادر می‌شود؛ به مدت یک سال دارای اعتبار است. پس سپری شدن این مدت، مجوز با پروانه بهره برداری جایگزین می شود و یا براساس خواسته متقاضی و موافقت سازمان صنعت، معدن و تجارت تمدید خواهدشد. موارد زیر در تصمیم این سازمان موثر خواهندبود.

  • دارنده جواز تاسیس ایجادی حداقل هر دو ماه یکبار یا در دوره های زمانی مشخص، فرم مربوط به پیشرفت خود را روی درگاه سازمان صنعت و معدن و تجارت بارگزاری کرده باشد.
  • اجرای طرح منطبق با زمانبندی های انجام شده طی شود.
  • زمین مناسب تهیه شده باشد و عملیات ساختمانی در خصوص ساخت و ساز شروع شده یا به مرحله تکمیل رسیده باشد.

اگر مهلت یکساله اعتبار به پایان برسد و متقاضی اقدامی جهت تمدید اعتبار آن انجام ندهد یا جواز به مرحله اجرایی نرسیده باشد؛ جواز تاسیس باطل خواهدشد.

هم افراد حقوقی و هم حقیقی قادر هستند؛ برای اخذ جواز تاسیس ایجادی اقدام کنند؛ اما کالاهایی که قصد تولید آن را دارند؛ باید با هم مرتبط باشد. در واقع باید کد آیسیک مشابه داشته‌باشند.

اگر پس از اخذ، تصمیم به انتقال بگیرید؛ مانعی وجود ندارد؛ در واقع نقل و انتقال جواز تاسیس کاملا قانونی است. با این حال توصیه می شود که مراحل دریافت از ابتدا انجام شود.

پس از اینکه مجوز دریافت شد و پیشرفت کار به مراحل تولیدات آزمایشی رسید؛ باید پروانه بهره برداری اخذ شود. اما طی یک تحقیق انجام شده تعداد زیادی از پروانه تاسیس‌های دریافتی نیمه‌کاره رها شده و به مرحله اخذ پروانه بهره برداری نمی‌رسند. به همین جهت لازم است که پیش از دریافت جواز و سرمایه گذاری، با استفاده از یک طرح توجیهی مناسب همه جوانب مالی و اقتصادی طرح را پیگیری کنید.

مراحل اخذ جواز تاسیس ایجادی

جهت اخذ جواز تاسیس ایجادی باید به وب سایت بهین یاب مراجعه کنید. در این سامانه امور مخصوص به سرمایه گذاری در بخش تولید و صنعت و اخذ جواز تاسیس و پروانه بهره برداری انجام می شود.

پس از ورود به وبسایت مذکور، باید نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد کنید. این موارد برای هر شخص حقیقی و هر کد ملی تنها یک مرتبه صادر می‌شود. اگر تا پیش از این نام کاربری دریافت نکرده‌اید؛ با استفاده از لینک مرتبط اقدام به دریافت آن کنید.

در مرحله بعد یک فرم الکترونیکی وجود دارد که مشخصات پروژه‌ای که قصد دریافت جواز تاسیس برای آن را دارید؛ باید در آن درج شود.

در بخش‌های بعد ثبت درخواست اولویت موضوع باید مشخص شود؛ موضوعاتی که اولویت بالاتری دارند؛ در هر استان متفاوت هستند و مشمول دریافت تسهیلات مالی و اعتباری خواهند شد.

در انتهای فرم ثبت نام باید ایجادی یا توسعه‌ای بودن جواز تاسیس مشخص شود. در صورتی که قصد اخذ جواز تاسیس ایجادی را دارید؛ گزینه مناسب را انتخاب کنید.

یک نکته جالب این است که پیش از اخذ مجوز نیازی به معرفی زمین نیست و خود پروانه تاسیس مجوزی است که باتوجه به متراژ قید شده در آن اقدام به خرید زمین مناسب کنید. البته در شرکت شهرک‌های صنعتی تسهیلات مناسبی جهت دارندگان این جواز وجود دارد.