اخذ جواز تاسیس

جواز تاسیس باشگاه بدنسازی

انجام تمرینات مختلف و هر گونه ورزشی موجب ارتقای سلامت و نشاط جامعه می شود. به همین جهت راه اندازی باشگاه ها و سالن های ورزشی یک اقدام اساسی برای بالابردن رفاه اجتماعی محسوب خواهد شد. علوم بدنسازی جدا از بحث زیبایی و پرورش اندام، موجب بهبود استقامت عضلات بدن شده و روند پیری را کند می کند. بنابراین این نگرش که بدنسازی تنها برای زیبایی است کاملا اشتباه است. تمرینات بدنسازی پیش نیاز تمامی ورزش های موجود هستند و نباید اهمیت آن را نادیده گرفت.

طبق آماری که وزارت ورزش و جوانان اعلام کرده است، ایرانیان بیش از تمامی مردم جهان به بدنسازی علاقه‌مند هستند. به همین جهت باشگاه های بدنسازی فراوانی در سراسر کشور موجود است. بسیاری از این باشگاه ها فاقد مجوزهای لازم جهت تاسیس باشگاه بدنسازی هستند و اگر وزارت خانه اقدام کند می تواند آنها را پلمپ نماید. بنابراین پیشنهاد می شود اگر قصد راه اندازی یک باشگاه بدنسازی را دارید، از ابتدا کار خود را اصولی و برطبق قوانین و مقررات آغاز کنید تا در آینده از لحاظ قانونی دچار مشکل نباشید.

جواز تاسیس باشگاه بدنسازی

مراحل اخذ جواز تاسیس باشگاه بدنسازی

 1. مهمترین قدم در احداث و اخذ جواز تاسیس یک باشگاه این است که محلی را برای بناکردن باشگاه در نظر بگیرید. این محل باید دارای استانداردهایی باشد:
 • اگر در شهرهای بزرگ هستید، باشگاه باید حداقل 200 متر و در دیگر شهرها دست کم 150 متر باشد.
 • ارتفاع سقف سالن باید بین 3 تا 280 متر باشد.
 • درب ورودی به سالن ورزشی با ورودی دیگر اماکن مشترک نباشد، خصوصا اگر باشگاه مخصوص بانوان باشد.
 • سالن باشگاه حتما دارای سرویس بهداشتی، ورودی نور و تهیه مناسب باشد.
 1. در صورتی که محل تمامی این شرایط را دارد درخواست خود را به اداره ورزش و جوانان منطقه ای خودتان ارائه دهید.
 2. اداره ورزش و جوانان مربوطه، کارشناسی را برای کنترل تمامی ملزومات مشخص شده در آیین نامه می فرستد تا از محل بازدید کند.
 3. در صورتی که محل مورد تایید قرار گرفت، موسس تمامی مدارک هویتی را به اداره ورزش و جوانان ارسال می کند .
 4.  بعد از اینکه بررسی و جمع آوری مدارک تکمیل شد، پرونده به اداره کل ورزش و جوانان استان ارسال می گردد.
 5. قسمت فنی مهندسی اداره کل ورزش و جوانان مجددا جهت بررسی نکات فنی و ابعاد سالن بدنسازی اقدام می کند و اگر پرونده تایید شد آن را به کمیسیون ماده پنج سالن های ورزشی ارسال می نماید.
 6. کمیسیون نام برده همان ارگانی است که باید نظر قطعی را بدهد. مسئولین برگزاری این کمیسیون مدارک و محتوای پرونده را بررسی می کنند. در صورت تایید و توافق، مجوز تاسیس باشگاه بدنسازی صادر شده و به امضای مدیر کل اداره ورزش یا معاون او خواهد رسید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ جواز تاسیس باشگاه بدنسازی

 • فتوکپی از تمامی صفحات شناسانمه به همراه اصلی مدرک
 • فتوکپی از کارت ملی به همراه اصلی مدرک
 • سند مالکیت سالن ورزشی یا در صورت استیجاری بودن اجاره نامه معتبر که مدت قرار دارد آن دست کم دو سال باشد
 • فتوکپی از آخرین مدرک تحصیلی به همراه اصل مدرک
 • گواهی عدم اعتیاد و عدم سوء پیشینه ( جهت دریافت گواهی عدم اعتیاد به اداره بهداشت و برای گواهی عدم سوء پیشینه به پلیس+10 مراجعه کنید)
 • اخذ تاییدیه از هیئت بدنسازی و هیئت پزشکی منطقه
 • واریز مبالغ تعیین شده به خزانه دولت

طی کردن روال اخذ جواز تاسیس باشگاه بدنسازی بسیار زمانبر است. ممکن است به دلیل مشغله های فراوان برایتان مقدور نباشد که خودتان شخصا این مراحل را دنبال کنید و اینکه در صورت بروز یک سهل انگاری حتی ممکن است روال کار بیشتر به طول انجامد. موسسه ثبتی تکسفیر با تجربه فراوان در زمینه اخذ جواز تاسیس و پروانه بهره برداری آماده خدمت رسانی به شماست.