اخذ جواز تاسیس

جواز تاسیس تولید

اگر قصد راه اندازی یک واحد تولیدی را دارید، باید کار خود را اصولی و دقیق شروع کنید. ممکن است شما حتی زمین و تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی کارخانه را هنوز فراهم نکرده باشید؛ به هرحال اولین قدم برای اینکه یک کارخانه را تاسیس کنید. گرفتن جواز تاسیس تولید است. البته اگر زمین کارخانه، تجهیزات مورد نیاز، نیروی انسانی و هرآنچه که برای شروع کار به آن نیاز است را در اختیار دارید. به جای جواز تاسیس برای گرفتن پروانه بهره برداری اقدام کنید.

جواز تاسیس تولید

اخذ جواز تاسیس تولید

جواز تاسیس تولید نوعی موافقت نامه اصولی به شمار می رود، که براساس نوع فعالیت واحد تولیدی، ارگان مشخصی عهده دار ارائه آن است. به عنوان مثال تولیدات صنعتی باید از وزارت صنعت و معدن و تجارت، تولیدات بهداشتی از وزرات بهداشت و تولیدات خوراکی از جهاد کشاورزی این مجوز را دریافت می‌کنند.

جواز تاسیس برای مدت زمانی بالغ بر یک سال معتبر است. این مدت زمان برای این است که تمامی اقدامات لازم برای احداث واحد صنعتی را انجام دهید؛ سپس خط تولید را آماده بهره برداری کرده و نیروی انسانی مورد نیاز خود را استخدام کنید. و در نهایت پروانه بهره برداری بگیرید. اگر در این مدت نتوانستید کارهای گفته شده را به سرانجام برسانید؛ در صورت پیشرفت پروژه جواز شما تمدید می‌شود. اما اگر اقدامی انجام نشود یا با تمدید موافقت صورت نگیرد، باید مراحل اخذ را دوباره طی کنید.

مزایا

اشخاصی که برای اخذ جواز تاسیس تولید اقدام می کنند، ممکن است حقیقی یا حقوقی باشند.حقیقی به معنای یک فرد دارای کد ملی و شماره شناسنامه و شخص حقوقی به معنای شرکت و موسسه است. برای هردو اشخاص حقیقی و حقوقی مراحل و ضوابط مخصوصی برای دریافت این مجوز در نظر گرفته شده است. اما به طور کلی برای دارندگان پروانه تاسیس مزایای خاصی در نظر گرفته شده است. چند مورد از این مزایا در ادامه بیان شده است.

  • برای افرادی که زمین مناسب برای احداث کارخانه ندارند، با شرایط ویژه و اقساطی مناسب در شهرک های صنعتی زمین اختصاص داده می شود.
  • دارندگان جواز تاسیس تولید در نمایشگاه های داخلی و جهانی حق حضور خواهند داشت.
  • امکان ثبت کردن برند فارسی برای اشخاص حقیقی یا حقوقی دارنده جواز تاسیس فراهم می شود.

جواز تاسیس تولید

مراحل

تمامی مراحل صدور جواز تاسیس تولید به صورت الکترونیکی انجام می شود. برای این منظور سامانه ای به نام بهین یاب وجود دارد. از طریق این سامانه تمامی مدارک همچون موافقت نامه های اصولی، پروانه بهره برداری و پروانه تاسیس صادر می شود.

هر شخص با کدملی خودش تنها یک بار می تواند در این سامانه ثبت نام کند. پس از ثبت نام به او شناسه کاربری و رمز عبور تعلق خواهد گرفت که با آن باید در سایت ثبت نام کند.

پس از ثبت نام نوبت به تکمیل تقاضانامه یا پرسشنامه می رسد. در این پرسشنامه برخی اطلاعات در خصوص پروژه ، شامل لیست تجهیزات مورد نیاز و اجناسی که پروانه تاسیس تولید برای آن اخذ می شود، وجود دارد. لازم به ذکر است که کد آیسیک کالاهای انتخابی باید در یک دسته قرار داشته باشند.

یکی از مراحل تعیین اولویت است. به موضوعاتی که اولویت بالاتری داشته باشند، تسهیلات بیشتری تعلق خواهد گرفت. موضوعات اولویت دار در هر استان، باتوجه به نیاز و پتانسیل‌های همان منطقه انتخاب می شود.

پس از ارسال مدارک و طی شدن تمامی مراحل، جواز تاسیس تولید صادر خواهد شد.

زمان مورد نیاز برای اخذ جواز تاسیس تولید

برای دریافت پروانه تاسیس، بسته به کالاهای تولیدی که در آن قید می‌ شود، نیاز به اخذ استعلام از ارگان‌های مختلفی وجود دارد. هر چه تعداد این استعلامات بیشتر باشد، زمان بیشتری برای کامل کردن مراحل اخذ مجوز مورد نیاز است. اما به طور کلی مراحل دریافت جواز بین دو هفته کاری تا دو ماه طول می کشد. اگر در هریک از مراحل قید شده اشتباهی صورت گیرد، مراحل بعدی به مشکل خورده و باید زمانی بیش از میزان روتین طی شود. جهت جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی، بهتر است طی کردن این روال اداری را به افرادی مانند کارشناسان موسسه ثبتی تکسفیر واگذار کنید.