اخذ جواز تاسیس

جواز تاسیس در اراک

استان مرکزی و مرکز آن شهر اراک، به عنوان یکی از قطب های صنعتی ایران شناخته شده است. بسیاری از کارخانجات صنعتی و تولیدی در این شهر تاسیس شده اند. تاجایی که وزیر صنعت معدن و تجارت این استان در مصاحبه ای با خبرگزاری ها اذعان داشته است که شهر اراک، پنج میز تخصصی صادراتی همچون، عایق رطوبتی، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی، سنگ تزئینی از جمله تراورتن و پرورش گل و گیاه و انار را در اختیار دارد.

اگر به دنبال راه اندازی یک واحد صنعتی و تولیدی در این شهر هستید؛ یکی از نخستین اقداماتی که باید انجام دهید، اخذ جواز تاسیس در اراک است.

جواز تاسیس چیست؟

جواز تاسیس در اراک مجوزی است که در صورت احراز شرایط مورد نیاز، به اشخاص حقیقی یا حقوقی جهت سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی استان مرکزی داده می شود.

شرایط اخذ جواز تاسیس در اراک

جهت دریافت یا اخذ جواز تاسیس در اراک نیاز به رعایت برخی شرایط عمومی است که در ادامه به آن پرداخته می شود. این شروط در خصوص متقاضی حقیقی و یا مدیرعامل یک شخصیت حقوقی باید رعایت شود.

شرط سنی: دارا بودن 18 سال تمام.

گذراندن خدمت سربازی: ویژه متقاضیان آقا.

گواهی های لازم: عدم سو پیشینه و عدم اعتیاد.

تابعیت ایران

مجوزهای لازم: متقاضی باید از اداره شهرداری و دارایی مجوزات لازم را اخذ کند. اداره اماکن نیروی انتظامی نیز باید صلاحیت شخص را تایید کنند.

جواز تاسیس در اراک

مدارک اخذ جواز تاسیس در اراک

اشخاص حقیقی( افرادی شخصا اقدام به دریافت جواز می کنند)

 • فتوکپی برابر اصل شده تمامی مدارک هویتی اعم از شناسنامه و کارت ملی.
 • برای متقاضیان آقا کپی برابر اصل شده کارت پایان خدمت
 • لیستی از کالاهای درخواستی جهت تولید که باید دارای کد آیسیک مشابه باشند( کدهای مربوط به کالاها در سامانه بهین یاب موجود است)
 • مشخصات محل زندگی، شامل آدرس، کد پستی و شماره تماس.

اشخاص حقوقی( شرکت ها)

 • فتوکپی برابر اصل شده از تمامی مدارک هویتی مدیرعامل شامل شناسنامه و کارت ملی.
 • آگهی مربوط به تاسیس شرکت در روزنامه های رسمی.
 • لیستی از کالاهایی که کارخانه قصد تولید دارد که باید کد آیسیک مشابه داشته باشند.
 • لیستی از شهرک های صنعتی در صورت نداشتن زمین مناسب جهت احداث واحد صنعتی.
 • آخرین آگهی تغییرات شرکت در صورت وجود، به همراه شماره تماس و آدرس محل اقامت.

نکات مربوط به دریافت پروانه تاسیس در اراک

 • با استفاده از جواز تاسیس، دارنده مجاز به خرید زمین در شهرک های صنعتی با قیمت و شرایط استثنایی خواهدشد.
 • پروانه تاسیس تنها یک سال اعتبار دارد. این فرجه زمانی تنها جهت خرید زمان، راه اندازی مقدمات تولید، استخدام پرسنل و انجام آزمایشی تولید به متقاضی داده می شود. در صورت طی شدن این زمان، اگر این مراحل انجام نشده باشد، جواز یک مرتبه برای همان مدت یک سال تمدید می شود و در صورت انجام مراحل، پروانه بهره برداری صادر می گردد.
 • در صورتی که نیاز به اخذ وام و تسهیلات بانکی دارید، باید یک طرح توجیهی در خصوص تمامی جوانب پروژه خود تهیه کرده و آن را به رئیس بانک تحویل دهید. در اکثر استان ها همانند استان مرکزی و شهر اراک، تسهیلات به طرح های اولویت دار اختصاص پیدا می کند. این طرح ها طبق دستورالعمل های وزارت صنایع و معادن تعیین می شود و در هر استان متفاوت است.
 • جواز تاسیس انواع مختلفی دارد و به انواع جواز کشاورزی، صنعتی ، پزشکی، گردشگری و غیره تقسیم می شود. جهت اخذ هریک از این انواع نیاز است مجوزهای خاصی از ارگان های مختلفی همچون محیط زیست، وزارت فرهنگ و ارشاد و غیره دریافت کنید. هر یک از این استعلامات و مجوزها نیاز به صرف زمان دارد و در زمان کلی اخذ مجوز تاثیر خواهد گذاشت. اما به طور کلی اخذ این مجوز بین پانزده روز کاری تا دو ماه به طول می انجامد.

چطور به آسانترین راه ممکن در اراک جواز تاسیس بگیرید؟

مراحل مقدماتی اخذ جواز تاسیس در اراک، از طریق سامانه بهین یاب انجام می گیرد. اما در مراحل بعدی، نیاز به تشکیل پرونده فیزیکی و پیگیری برخی مراحل اداری وجود خواهد داشت. برخی از افراد به دلیل مشغله های فراوان و یا عدم آگاهی از نحوه انجام مراحل مختلف، قادر به پیگیری امور خود نیستند یا ممکن است بخواهند به صورت فورس ماژور مجوز بگیرند. یک راه حل مناسب در این گونه مواقع مراجعه به موسساتی همچون تکسفیر که در زمینه اخذ جواز تاسیس و پروانه بهره برداری تجربه فراوانی دارند، است.