اخذ-جواز-کسب

باتوجه به رواج استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی مختلف، متقاضیان این دسته از لوازم بسیار زیاد هستند. به همین جهت کاملا طبیعی به نظر می رسد که افراد زیادی هم به دنبال کسب درآمد از این طریق باشند. با این حال راه اندازی چنین کسب و کاری به این آسانی نیست و نیاز به اخذ جواز کسب لوازم آرایشی دارد و فعالیت در این حوزه بدون دریافت این مجوز غیرقانونی محسوب می شود. به غیر از این مسئله، به خاطر تاثیر مستقیمی که استفاد از لوازم آرایشی و بهداشتی نامرغوب روی سلافت افراد جامعه دارد، کسب و کاری که بدون مجوز کار خود را آغاز کند از شانس استقبال کمتری برخوردار خواهدبود.

شرایط اخذ جواز کسب لوازم آرایشی:

  • برای این منظور یا باید تابعیت کشور ایران را داشته باشید یا اگر جزو اتباع بیگانه هستید؛ پروانه کار معتبر از وزارت کار و امور اجتماعی و مجوز اقامت داشته باشید.
  • اگر واحد صنفی در شهر تهران است باید بیش از پنج سال در این شهر سکونت داشته باشید.
  • سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی واحد صنفی.
  • گواهی عدم سو پیشینه کیفری.
  • حداقل سواد خواندن و نوشتن برای متقاضیان بالای پنجاه سال.
  • دریافت موافقت نامه از اداره اماکن نیروی انتظامی.
  • گواهی پایان خدمت سربازی یا معافیت دائم.

نحوه دریافت جواز کسب لوازم آرایشی و بهداشتی:

 امروزه به دلیل مکانیزه شدن تمامی مراحل متقاضیان حتی در مراحل ابتدایی هم نیازی به مراجعه حضوری به اداره اصناف ندارند. کلیه مراحل به صورت اینترنتی انجام می شود.

هر متقاضی پس از ورود به سامانه باید اطلاعات اولیه خود مانند کدملی، کدپستی، شماره تماس و غیره را در فرم مشخصی تکمیل کند. پس از تکمیل تقاضای اینترنتی پانزده روز طول می کشد که مراجع صدور درخواست را قبول یا رد کرده و نتیجه را به متقاضیان اعلام کنند.

در مراحل بعدی بازرس کمیسیون اصناف برای بازدید از محل کسب مراجعه کرده و پاسخ خود را به صورت گزارش کتبی به هیئت مدیره اعلام می کند.

در صورت مثبت بودن نظر کارشناسی متقاضی باید اجاره نامه رسمی یا سند مالکیت یا رسید پرداخت اجاره بها را به اداره اصناف ارائه کند.

تحویل گواهی مرکز بهداشت، گواهی عدم سوپیشینه کیفری و گواهینامه گذراندن دوره های آموزشی در مراحل انتهایی مورد نیاز است.