خرید و فروش پروانه بهره برداری

خرید و فروش پروانه بهره برداری
اخذ انواع پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری

آنچه که نشان می دهد واحد صنعتی آماده شروع بهره برداری عمده است، این است که شما می توانید برای آن از وزارت صنایع و معادن درخواست اخذ پروانه بهره برداری کنید. خب چه زمانی یک واحد تولیدی یا صنعتی آماده بهره برداری می شود؟ باید تمامی تجهیزات و ماشین آلات خط تولید و نیروی انسانی آمادگی راه اندازی و رسیدن به تولید انبوه را داشته باشند.

پس می توان گفت که پس از طی کردن مراحل ساخت و راه اندازی تجهیزات و تولید آزمایشی و بعد از آن هم بازدید کارشناس و انجام ظرفیت سنجی اخذ پروانه بهره برداری انجام می گیرد.

کارت شناسایی کارگاهی یا گواهی فعالیت صنعتی

در دهه های 60 و 70 پروانه بهره برداری به نام کارت شناسایی کارگاهی یا گواهی فعالیت صنعتی شناخته می شده است. این مدارک طبق قوانین مصوب آن دوران در داخل شهرها نیز بدون محدودیت های موجود فعلی صادر می شده است. بنابراین اگر شخصی قصد تولید محصولی را داشته ابتدا جواز تاسیس می گرفته و سپس اقدام به اخذ کارت شناسایی کارگاهی یا گواهی فعالیت صنعتی می نموده است.

امروزه به دلیل بخشنامه های جدید وزارت صنایع مبنی بر استقرار واحدهای صنعتی در خارج از شهرها و با رعایت فاصله 120 کیلومتری از حوزه ی  شهرهای بزرگی همچون تهران، کارت های شناسایی کارگاهی یا همان پروانه های قدیمی ارزشمند شده اند. به این دلیل که ممکن است برای برخی از فعالان صنعتی احداث کارخانه در شهرک های صنعتی خارج از محدوده 120 کیلومتری همچون سالاریه ، اشتهارد و… سخت و دشوار باشد. لذا این دسته از افراد می توانند اقدام به خرید پروانه بهره برداری قدیمی نموده و ضمن تنظیم صلح نامه و پرداخت هزینه های مشخص، پروانه را شهرک های صنعتی داخل محدوده 120 کیلومتری منتقل نمایند.

خرید پروانه بهره برداری

طبق نوشته های بالا این گونه نتیجه گیری می شود که خرید پروانه بهره برداری برای اشخاصی مناسب است که قصد احداث واحد تولیدی در شهرک های مجاز در داخل محدوده 120 کیلومتری را دارند.

فروش پروانه بهره برداری

قیمت گذاری پروانه بهره برداری

در خصوص قیمت های پروانه بهره برداری باید گفت که پروانه های پلاستیکی، شیمیایی، نساجی و سلولزی و غذایی هر یک دارای قیمت مختص به خود هستند. در این میان پروانه هایی هستند که صدور آن ها متوقف شده است. این پروانه ها دارای ارزش فراوانی می باشند.

ارزش گذاری پروانه بهره برداری

گواهی فعالیت صنعتی دارای کمترین ارزش بوده و بعد از آن کارت شناسایی کارگاهی ارزش بیشتری داشته و درنهایت پروانه بهره برداری دارای بیشترین ارزشمندی می باشد.

خرید و فروش پروانه بهره برداری

لازم به ذکر است خرید و فروش پروانه بهره برداری عموما در تهران و کرج عمومیت دارد. در شهرستان ها به دلیل کمتر بودن حساسیت ها و محدودیت های زیست محیطی، پروانه به سادگی صادر می شود و در نتیجه خرید و فروش پروانه بهره برداری رواج نخواهد داشت.

خب البته باید بگوییم به این دلیل که پروانه بهره برداری به ملک یا همان واحد صنعتی داده می شود قابلیت فروش ندارد. پس راه حل پیشنهادی ما این است که پروانه را منتقل یا واگذار نمایید. انتقال پروانه نیز شرایط و قوانین خاص خود را دارد. که در ادامه با شرایط آن بیشتر آشنا می شوید.

خرید و فروش پروانه بهره برداری

انتقال پروانه بهره برداری
نکته حائز اهمیت این است که تنها پروانه هایی که فعال هستند قابلیت نقل و انتقال دارند. فعال به این معنی است که فیش برق و گاز فعال داشته باشند و برایشان لیست بیمه رد شود. برای پروانه بهره برداری که فعال نیست ابتدا باید جهت فعال سازی اقدام شود و سپس اقدام به خرید و فروش یا انتقال نمایید.

انتقال پروانه بهره برداری

کارت های شناسایی کارگاهی یا همان پروانه بهره برداری قدیمی به دو صورت حقوقی یا شرکتی و حقیقی یا شخصی صادر می شده است. جهت انتقال پروانه بهره برداری حقیقی باید شخص به دفترخانه مراجعه کرده و اقدام به تنظیم صلح نامه کند. صلح نامه به نام شخص خریدار منتقل می گردد. در مرحله بعد می بایست استعلام آن در اداره صنعت و معدن به تصویب برسد و برطبق استعلام های اخذ شده از اداره دارایی بدهی های مربوط به واحد صنعتی پرداخت شود. در نهایت هنگامی که پروانه به نشانی جدید منتقل گردید به نام شخصیت حقیقی جدید منتقل می گردد.

در خصوص انتقال پروانه بهره برداری حقوقی کار بسیار ساده تر می باشد. به این صورت که تنها با انتقال سهام شرکت نقل و انتقال میسر خواهد شد. افراد قبلی از شرکت خارج شده و صاحبان جدید وارد شرکت می شوند.

مدارک انتقال پروانه بهره برداری

  • مدارک هویتی شخص حقیقی یا حقوقی
  • ارائه موافقت اولیه سازمان وزارت صنایع و معادن و ضوابط دیگر ارگان ها مانند سازمان محیط زیست
  • ارائه کردن سند مالکیت ملک یا اجاره نامه دارای کد رهگیری
  • درخواست کتبی مبنی بر انتقال پروانه
  • تسلیم کردن پروانه بهره برداری قبلی

تغییر مالکیت پروانه بهره برداری

تغییر مالکیت پروانه هم برای شرکت هایی که تنها نام آنها عوض می شود و شناسه ملی آنها بدون تغییر باقی می ماند انجام می گیرد و هم برای شرکت هایی که شناسه ملی آنها نیز دستخوش تغییر می شود. برای اینکه تغییر مالکیت انجام شود باید از شرکت شهرک ها استعلام انجام شود، در طی استعلام باید مشخص شود که امکان تغییر مالکیت موجود است یا خیر و تحت چه شرایطی این واگذاری میسر خواهد بود. البته باید توجه داشته باشید که مالک جدید می بایست دارای کد کاربری سایت بهین یاب باشد.

تغییر نام پروانه بهره برداری

پس از فروش پروانه بهره برداری یا بیان صحیح تر واگذاری پروانه، باید عنوان پروانه های صنعتی با صاحبان آنها منطبق شوند. هنگامی که مالکین واحد صنعتی اقدام به تغییر مالکیت می نمایند و مدارک مورد نیاز را هم ارائه می کنند، عنوان پروانه بهره برداری هم به نام صاحب جدید تغییرنام داده می شود. برای اشخاص حقوقی ضمن دریافت آگهی عوض شدن نام در روزنامه های رسمی، نام جدید پروانه به شکل ظهر نویسی شده وارد پروانه جدید می گردد. در صورتی که محل واحد صنعتی استیجاری باشد می بایست حتما سند اجاره رسمی آن ارائه شود.

مدارک مورد نیاز برای تغییر مالکیت پروانه صنعتی شامل: ارائه درخواست کتبی صاحب حقوقی یا حقیقی ملک و سند صلح حقوقی می باشد. برای تغییر نام نیز علاوه بر درخواست کتبی به آگهی تغییر نام نیاز می باشد.

طراحی شده توسط موسسه ثبتی محک