سامانه الکترونیکی ثبت من (my.ssaa.ir) خدمتی است که دفتر توسعه زیر ساخت های معاونت فناوری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور دسترسی گسترده مردم به کلیه بخش های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از جمله مالکیت معنوی، اسناد رسمی، ازدواج و طلاق و غیره در بستر فناوری نوین اطلاعات و ارتباطات ابداع کرده است.

این سامانه به شکل بیست و چهارساعته در دسترس مردم است. باتوجه به عدم نیاز به مراجعه حضوری جهت دریافت خدمات، متقاضیان با سرعت و سهولت بیشتری به امور ثبتی خود را انجام خواهند داد. ضمن اینکه جهت ایجاد اطمینان بیشتر برای مشتریان، سازمان ثبت اسناد و املاک امکان انجام احراز هویت هوشمند را نیز در دستور کار این سامانه یکپارچه قرار داده است.

ضمن اینکه این سازمان در نظر دارد با فعال سازی امکان استفاده از امضا الکترونیکی به جای ارسال فیزیکی مستندات، لزوم حضور فیزیکی مردم در اداره را به حداقل برساند.

خدمات سامانه الکترونیکی ثبت من

امکانات سامانه ثبت من به دو دسته تقسیم می شوند: امکاناتی که کاربران به صورت عمومی و بدون نیاز به ثبت نام قادر به استفاده از آن ها هستند و خدماتی که جهت استفاده از آن حتما باید در سامانه ثبت نام شود.

بخش اسناد رسمی

تصدیق اصالت اسناد رسمی: در این قسمت کاربران می توانند با ورود شناسه یکتا و رمز تصدیق سند از اصالت اسناد و محتویات آن مطلع شوند.

استعلام: این مورد نیز یک خدمت عمومی است که آخرین وضعیت ملک مورد نظر کاربر را با استفاده از شناسه یکتا نمایش می دهد.

پیگیری دفاتر اسناد رسمی: حتی کاربرانی که ثبت نام نکرده اند نیز می توانند از روی نقشه محل دقیق دفترخانه های اسناد رسمی را پیدا کنند.  این امکان باعث می شود کاربران بتوانند به دفترخانه نزدیک محل سکونت خود به آسانی دسترسی پیدا کنند. ضمن اینکه در همین بخش امکان مشاهده لیستی از دفاتر اسناد رسمی که ظرفیت ثبت سند آن ها به اتمام نرسیده نیز وجود دارد.

بخش املاک و کاداستر

خوداظهاری ملک: در این قسمت متقاضی می تواند اطلاعات املاک خود را در صورت نیاز اصلاح و ویرایش کند.

تصدیق اصالت: همه کاربران می توانند با وارد کردن اطلاعاتی نظیر حوزه ثبتی، پلاک اصلی و فرعی و کد ملی مالک از اصالت اسناد مختلف اطمینان حاصل کنند.

بخش طلاق و ازدواج

 کلیه وقایع ازدواج و طلاق که برای شخص پس از سال ۱۳۹۲ اتفاق افتاده باشد در این بخش قابل مشاهده است.

ضمن اینکه کاربران می توانند به لیستی از دفاتر دارای ظرفیت ثبت سند را به همراه  آدرس دقیق روی نقشه جغرافیایی و شماره تماس دسترسی پیدا کنند.

بخش ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری

فهرستی از شرکت ها یا موسسات غیرتجاری که کاربر مالک همه یا بخشی از آن است در این بخش از سامانه الکترونیکی ثبت من قابل دسترسی خواهدبود.

به کاربران اجازه داده می شود که با استفاده از گزینه پرداخت الکترونیکی، کلیه هزینه های مربوط به ثبت شرکت از جمله هزینه حق الثبت را از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی واریز کنند.

فرهنگ واژگان: جهت انتخاب نام شرکت به واژگان مناسبی نیاز است که اکثرا متقاضیان را با چالش مواجه می کند. در بخش فرهنگ واژگان برای رفع این نیاز ساخته شده است.

بخش مالکیت معنوی

در این بخش از سامانه الکترونیکی ثبت من کاربر می تواند تمام اظهارنامه هایی که بخشی از آن است را مشاهده کند.

اظهارنامه های طرح صنعتی و اختراع نیز در بخش مالکیت معنوی قابل ثبت هستند.

بخش بازرسی

امکان ثبت شکایت از کلیه واحدهای ثبتی و پیگیری شکایت های ثبت شده از این طریق امکان پذیز است.

بخش اطلاعات اشخاص حقوقی

امکان استعلام مشخصات اشخاص حقیقی و ثبت درخواست اصلاح اطلاعات وجود دارد.