اخذ پروانه بهره برداری

شهرستان نهبندان در استان خراسان جنوبی واقع شده است. این استان یازده شهرستان دارد و شهرستان نهبندان در 200 کیلومتری جنوب بیرجند قرار دارد. موقعیت جغرافیایی این شهرستان، این منطقه را در مجاورت با ارتفاعاتی همچون کوه سرخ و کوه بیدمشک و دشت های وسیعی قرار می دهد. اینکه چرا سرمایه گذاری  100 میلیارد تومانی در بخش صنعت شهرستان نهبندان انجام شد، قطعا به دلیل اهمیت بازرگانی این شهرستان است.

منطقه نهبندان ارتباط نزدیکی با استان هایی همچون کرمان سیستان و بلوچستان دارد. این منطقه پل ارتباطی مناسبی جهت ارتباط با کشورهای همسایه نظیر افغانستان و پاکستان و بنادری مانند چابهار است.

وجود سنگ های ارزشمند در معادن این منطقه از استان خراسان، نهبندان را به شهرستانی بسیار ارزشمند تبدیل کرده است.

آمارهای مالی از سرمایه گذاری در نهبندان

برطبق گفته های ریاست اداره صنعت و معدن و تجارت شهرستان نهبندان در این چند ماهی که از سال 1400 می گذرد؛ سه مورد پروانه بهره برداری صنعتی با بودجه ای بالغ بر صد میلیارد تومان صادر شد.

در مورد جوازتاسیس نیز این مقام مسئول گزارشاتی را ارائه کرد. یازده مورد مجوز تاسیس صادر شده در نهبندان به بتن سیال، آب آشامیدنی، شن و ماسه، فروسیلین و پودر میکروسیلیکا اختصاص داشته است.

همانطور که گفته شد؛ معادن معدنی زیادی در این شهرستان در دسترس هستند. بنابراین صدور 5 مورد گواهی کشف مواد معدنی مختلف از جمله سنگ چینیف سنگ لاسه و آهن و مس دور از انتظار نیست. براساس برآوردها ذخیره قطعی برای این تعداد گواهی کشف چیزی حدود 12 میلیون تن است.

در مورد چهار مورد پروانه بهره برداری صادرشده که برای منیزیت، هماتیت و مگنتیت بود؛ پیش بینی استخراج 65 هزار تن از این معادن به عمل آمده است.

حوزه نظارت و بازرسی در نیمه اول سال 1400 بالغ بر 2 هزار مورد از واحدهای تولیدی و صنفی شهرستان نهبندان را مورد نظارت و بازرسی قرار داده که متاسفانه تخلفاتی نیز در این حوزه مشاهده شد. در این مورد حدود 43 مورد پرونده تخلف به ارزش حدود یک 1992 میلیون ریال کشف شده است.

هدف از این گشت ها و بازرسی ها این است که با هرگونه تخلفات صنفی، گرانفروشی، عدم رعایت بهداشت، عدم درج قیمت و رعایت نکردن دستورالعمل ها برخورد شود.

دو تفاهم نامه جدید برای سرمایه گذاری در نهبندان

به تازگی نیز خبر رسیده که طی تفاهم نامه ای در بخش صنعت و معدن استان خراسان جنوبی سرمایه گذاری با اعتبار بالغ بر 813 میلیارد تومان در حال انجام است. این حرکت برای چهارصد هزار نفر اشتغالزایی می کند.

یکی از این طرح ها مربوط به ایجاد واحد تولید انواع سرامیک، کاشی و پرسلان های نانو پولیش و اسلپ است که با سرمایه گذاری 700 میلیاردی شروع استارت خورده است. این طرح که در شهرستان خوسف واقع شده، ظرفیت اشتغالزایی برای 300 نفر را دارد.

تفاهم نامه دوم در مورد تولید کنستانتره آهن در شهرستان نهبندان است. سنگ آهن پس از تبدیل به کنستانتره و گندله به فولاد تبدیل خواهد شد.  این طرح قرار است در بازه زمانی یک ساله اجرا شود و در این مدت زمان برای صد نفر اشتغال زایی به همراه خواهد داشت.

راه اندازی چنین طرح هایی علاوه بر درآمدزایی، امید و انگیزه را در مردم منطقه افزایش می دهد و باعث آبادانی هرچه بیشتر منطقه خواهدشد. شهرستان نهبندان ظرفیت های زیادی دارد. استفاده از این ظرفیت های صنعتی و کشاورزی می تواند کاری کند که این منطقه به یکی از قطب های اقتصادی و حتی گردشگری در سطح کشور تبدیل شود.

مردم شریف این منطقه با وجود چنین دارایی هایی هنوز از امکانات رفاهی و اجتماعی عادی محروم  هستند. البته یکی از مطالبات جدی مردم این منطقه بحث اشتغال است که دولت جدید با رویکرد جدیدی به توسعه این بخش مشغول اشتغال دارد.