اخذ جواز تاسیس

مجوز تاسیس هتل

در هر شهری به خصوص شهرهایی که هر روز پذیرای مسافران زیادی است؛ وجود حداقل یک هتل، هتل آپارتمان یا اقامتگاه موقت ضروری به نظر می رسد. البته معمولا در شهرهایی که از اماکن گردشگری و توریستی محسوب می شوند؛ این نیاز بیش از سایر شهرها احساس می شود.

از اینگونه شهرها و مناطق دیدنی در کشور ما کم نیست. بنابراین احداث هتل در شهرهایی که مسافر فراوانی دارند؛ یک روش کسب درآمد عالی به نظر می رسد. احتمالا شما نیز که در حال مطالعه این نوشته هستید؛ چنین سودایی در سر دارید و مطلع شدید که جهت راه اندازی چنین مراکزی به دریافت مجوز تاسیس هتل احتیاج دارید. به مطالعه ادامه دهید تا با ملزومات این مجوز آشنا شوید.

مجوز تاسیس هتل توسط چه ارگانی صادر می‌شود؟

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در خصوص اخذ مجوز تاسیس هتل، مهانپذیر، مرکز اقامتی جوانان یا پانسیون، تفرجگاه یا اردوگاه گردشگری، دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی، مناطق نمونه گردشگری، هرگونه اقامتگاه که به آن‌ها تاسیسات گردشگری گفته می‌شود؛ باید از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اقدام به اخذ مجوز نماید.

مجوز تاسیس هتل

مراحل اخذ مجوز تاسیس هتل

درخواست کتبی متقاضی حقیقی یا حقوقی در خصوص دریافت جواز تاسیس باید به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استانی که در آن قرار دارد؛ تحویل داده شود.

بدون شک شما محلی را جهت احداث هتل یا اقامتگاه در نظر دارید که این محل باید توسط کارشناسان سازمان مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که شما موفق به دریافت تاییدیه شدید؛ مراحل وارد قدم بعدی می شوند. در غیر این صورت، دلیل آن به صورت کتبی به متقاضی ابلاغ می شود که شخص قادر به رفع آن باشد.

در این مرحله باید مدارک اولیه ارائه شود که شامل سند مالکیت و کروکی و آدرس دقیق محل هتل است.

این مدارک در کارگروه گردشگری بررسی می شوند و نتیجه به مسئول پرونده ابلاغ می شود.

لازم است که از چندین ارگان مرتبط استعلام به عمل بیاید که هر یک از این استعلامات به همراه دلیل ذکر می شود.

  • شرکت آب منطقه جهت رعایت هرگونه حریم دریا، رودخانه و سد و کانال های مختلف کشاورزی.
  • شرکت نفت و گاز در خصوص رعایت حریم خطوط انشعبات نفت و گاز.
  • برق منطقه و شرکت توزیع برق در مورد رعایت حریم برق فشار قوی و تامین برق مورد نیاز پروژه.
  • منابع طبیعی و محیط زیست در خصوص رعایت نمودن محدوده های جنگلی و اراضی ملی و مسائل زیست محیطی.
  • میراث فرهنگی به دلیل رعایت حریم بافت های قدیمی و تاریخی موجود در محل.
  • امور اراضی جهت کاربری یا کشاورزی بودن زمین.
  • شهرداری در مورد اینکه زمین در محدوده شهری در موقعیت قابل قبولی قرار داشته باشد.
  • اداره آب و فاضلاب
  • ادارات راه و ترابری در مورد رعایت حریم راه های اصلی و فرعی.

تمامی اسناد و مدارک و نتایج حاصل از استعلامات در کارگروه گردشگری مورد بررسی قرار می گیرد.

موافقت نامه اصولی یا جواز تاسیس به صورت کتبی به متقاضی ابلاغ می شود.

اقدامات پس از اخذ مجوز تاسیس هتل

پس از اخذ جواز تاسیس هتل به متقاضی حقیقی یا حقوقی یک مهلت ۶ ماهه داده می شود که نقشه های معماری هتل را برا اساس ضوابط سازمان میراث فرهنگی تهیه کند. نقشه های مذکور در پس از بررسی و تصویب ابلاغ خواهند شد.

پس از تصویب نقشه ها توسط سازمان این موضوع به شهرداری یا بخشداری جهت موافقت با ساخت هتل ابلاغ می شود؛ در صورت تایید متقاضی می تواند جهت اخذ پروانه ساختمان و مجوز ساخت نیز اقدام کند.

در این مرحله یعنی پس اخذ مجوز تاسیس هتل شخص دارنده موافقت نامه اصولی یا جواز تاسیس، قادر است؛ جهت اخذ تسهیلات بانکی نیز اقدام کند. البته همانطور که گفته شد؛ این امر پس از صدور مجوز، تایید نقشه های معماری و تامین حداقل ۲۰ درصد از سهم آورده می باشد. منظور از سهم آورده سرمایه گذاری شخصی خود متقاضی پیش از درخواست جهت دریافت تسهیلات است.

لازم به ذکر است که این تسهیلات به کلیه طرح های تاسیسات گردشگری که در بخش توسعه، احداث، تجهیز، مرمت و بازسازی طرح ها صورت می گیرد. اعتبار این تسهیلات در اثر عقد قرارداد سازمان میراث فرهنگی با بانک های عامل تامین خواهد شد.