اخذ جواز تاسیس

مجوز تاسیس کارگزاری بورس

سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار همیشه به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت مطرح بوده است. با این وجود، تورم بالا و بالا رفتن تقاضا در بازار کالا، موجب شد که دولت به نحوی مردم را به این نوع از سرمایه گذاری تشویق کند. کم کردن سود سپرده های بانکی یکی از این راه حل ها بود. این کار باعث شد که در سال ۹۸ و ۹۹ همه مردم سرمایه های خرد و کلان خود را وارد بازار بورس کنند.

کارگزاری ها واسطی میان بازار بورس و مردم هستند و شروع سرمایه گذاری باید به دست کارگزاری ها انجام شود. با توجه به بیشتر شدن اشتیاق مردم به سرمایه گذاری در بورس، احتمالا نیاز به کارگزاری های بیشتری در اقصی نقاط کشور به وجود می آید. دریافت مجوز تاسیس کارگزاری بورس یکی از مدارکی است که جهت تاسیس کارگزاری به آن نیاز خواهید داشت.

قوانین اخذ مجوز تاسیس کارگزاری بورس

طبق دستورالعمل‌هایی که در این خصوص وجود دارد؛ مجوزاتی که جهت تاسیس کارگزاری صادر می شود؛ طی یک فراخوان اعلام خواهد شد. به طور کلی متقاضیان به دو دسته کلی تقسیم می شوند.

 1. اشخاصی که تحت عنوان موسس متقاضی دریافت مجوز تاسیس کارگزاری بورس هستند.
 2. شرکت های کارگزاری که از قبل تاسیس شده‌اند ولی تا زمان اعلام فراخوان تاسیس کارگزاری، فعالیت خاصی نداشته اند.

مجوز تاسیس کارگزاری بورس

هر کدام از این دو گروه یک جدول امتیازات دارند که جهت دریافت این جواز باید نیمی از امتیازات آن را کسب کنند. در جدول امتیازات هر دو گروه یکی از گزینه های امتیازآور میزان سرمایه است. به این ترتیب که برای گروه ۱ هر یک میلیارد ریال یک امتیاز محسوب می شود و دارنده حداکثر تا ۳۰ امتیاز از این طریق می تواند؛ کسب کند. برای گروه ۲ به ازای هر دو میلیارد ریال یک امتیاز اختصاص داده می شود و سقف دریافت امتیازات از این روش تا ۱۰ امتیاز خواهد بود.

ویژگی های دیگری همچون ارزش معاملات، مجوزهای دریافتی، سیستم ها، پرسنل و تالار اختصاصی نیز وجود دارند که هریک به نوبه خودشان امتیازآور محسوب خواهند شد.

در خصوص مهلت تاسیس، گروه ۱ از تاریخ ابلاغ اولویت، به مدت چهار ماه فرصت دارند که اقدام به احراز شرایت شروع فعالیت کنند و به شکل عملی فعالیت های کارگزاری را آغاز نمایند. این در حالی است که گروه ۲ حداکثر دو ماه از تاریخ ابلاغ مجوز فعالیت است.

اگر دفتر مرکزی کارگزاری در هنگام شروع فعالیت به صورت اجاره ای باشد؛ شرکت کارگزاری موظف است که ظرف مدت زمان یک سال پس از دریافت مجوز تاسیس کارگزاری بورس نسبت به خرید دفتر مرکزی به نام شرکت اقدام کند.

اقدامات پس از دریافت مجوز تاسیس

 • فراهم کردن دفتر مرکزی به متراژ مشخص جهت شرکت کارگزاری بورس که کاربری اداری یا تجاری داشته باشد.
 • تاسیس بخش پذیرش سفارشات و استخدام دست کم یک نیروی کار کارشناس و آموزش دیده برای این بخش
 • تاسیس بخش معاملات و استخدام حداقل یک نفر به عنوان کارشناس و یک شخص آموزش دیده به عنوان معامله گر برای این بخش.
 • تشکیل بخش امور مالی و استخدام یک شخص باتجربه برای این سمت.
 • مشخص نمودن رویه های مربوط به دریافت و اجرای سفارشات و نگهداری از حسابهای مختلف

شرایط دریافت مجوز تاسیس کارگزاری بورس

 • دارا بودن تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سوپیشینه کیفری و اعتیاد به مواد مخدر
 • داشتن دست کم ۲۵ سال سن
 • دارا بودن تاییدیه از هیات بورس
 • گواهینامه گذراندن دست کم سه سال کارآموزی و امتحانات نظری و عملی
 • ارائه وثیقه نقدی طبق نظر شورای بورس