اخذ پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری استیجاری

پیش از اقدام جهت شروع یک کسب و کار تولیدی و صنعتی فارغ از اینکه چه نوع فعالیتی است؛ باید برای آن جواز تاسیس بگیرید. اخذ جواز تاسیس به شما کمک می کند که فعالیت‌های خود را قانونی و اصولی آغاز کنید. پس از اینکه مهلت یک ساله جواز تاسیس به پایان رسید؛ واحد تولیدی باید به مرحله انجام تولید آزمایشی رسیده باشد و در آن زمان شما باید جهت اخذ پروانه بهره برداری اقدام کنید. اما یکی از اصلی ترین مواردی که وجود دارد؛ زمین ملکی است که واحد صنعتی در آن مستقر خواهدشد.

به طور کلی، دارندگان جواز تاسیس از مزایای دریافت زمین با نرخ دولتی و مناسب برخوردار خواهندشد اما بازهم گاهی برخی از افراد با وجود این شرایط قادر به تهیه ملک نیستند. در این نوشته قصد داریم در خصوص پروانه بهره برداری استیجاری مطالبی را عنوان کنیم.

دریافت پروانه بهره برداری استیجاری چه ضوابطی دارد؟

براساس ماده دهم از آیین نامه صدور پروانه بهره برداری، در صورتی که واحدهای تولیدی یا صنعتی در محل‌های استیجاری مستقر شده باشند؛ باید حداقل اجاره نامه یکساله داشته باشند تا بتوانند جهت دریافت پروانه تقاضا دهند. لازم به ذکر است که قرداد اجاره مذکور باید دارای کد رهگیری از سامانه املاک و مستقلات باشد و حتما در دفاتر اسناد رسمی معتبر در سراسر کشور تنظیم شود.

بنابراین به نظر می رسد با وجود اینکه استقرار یک واحد صنعتی در ملک استیجاری زحمت و مشکلاتی برای دارندگان پروانه ایجاد می کند؛ اما احداث واحد صنعتی در ملکی که مدت اجاره آن بیش از یک سال باشد بلامانع است. به شرطی که اجاره نامه رسمی به همراه کدرهگیری معتبر ارائه شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پروانه بهره برداری استیجاری

هدف از دریافت پروانه تعیین نمودن ظرفیت و نوع تولیدات محصول در یک واحد صنعتی خاص است . این ظرفیت به شکل سالیانه و برای سه شیفت کاری و ۵۰۰۰ ساعت محاسبه خواهدشد. در صورتی که واحد صنعتی قصد تولید یک کالای جدید را داشته باشد یا بخواهد ظرفیت تولیدات را افزایش بدهد باید اقدام به اصلاح پروانه بهره برداری کند. مدارک اخذ پروانه به شرح زیر است:

  • اخذ تاییدیه از ارگان‌های مختلفی همچون محیط زیست، اداره بهداشت، اداره کار و امور اجتماعی و غیره
  • تحویل پایان کار ساختمان واحد صنعتی به همراه اجاره نامه دارای کد رهگیری
  • تکمیل و ارسال یک نسخه از پرسشنامه پروانه بهره برداری
  • فتوکپی از مدارک شناسایی شخصیت حقیقی و یا مدارکی همچون اساسنامه و شرکتنامه و فتوکپی از مدارک هویتی مدیرعامل شرکت و صاحبان امضا