اخذ پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری برق

پروانه بهره برداری برق یا تولید برق، مجوزی است که به مفهوم دارا بودن مجوز مشارکت در نیروگاه مذکور در بازار برق کشور است. بنابراین تمامی مالکان نیروگاه، برای دریافت این مجوز اقدام می‌کنند.

مزایای پروانه بهره برداری برق

 • دارندگان این پروانه، برای مصارف زیر از مجوز خود بهره می‌برند.
 • مبادله کل یا قسمتی از انرژی الکتریکی تولیدی نیروگاه، به شرکت های مدیریت شبکه برق کشور.
 • مبادله تمامی یا بخشی از برق تولیدی یا خدمات دیگر به مصرف کنندگان عادی که به شبکه توزیع برق متصل هستند(انتقال با کمک ترانزیت برق انجام می شود).
 • بهره گیری از نیروی تولید شده برای مصارف شخصی.
 • بستن قرارداد با شرکت‌های مادر تخصصی برق حرارتی جهت تبدیل انرژی حرارتی.
 • معامله همه یا قسمتی از انرژی در بازار بورس کشور.
 • اخذ گواهی ظرفیت و خرید و فروش آن.
 • انتقال پروانه بهره برداری برق به سایر دارندگان جهت بهره‌گیری از منافع تولید انرژی و ظرفیت‌های آن.

پروانه بهره برداری برق

مراحل دریافت پروانه بهره برداری برق

 1. متقاضی درخواست خود را به انضمام مدارک مشخصی که در آیین نامه به آن اشاره شده؛ به شرکت های توزیع برق منطقه‌ای ارائه می کند.
 2. مراجع ذی‌صلاح مدارک را مورد بررسی قرارداده و نتیجه را ابلاغ می کنند.
 3. پس از دریافت تاییدهای لازم، فرم اصلی پروانه بهره برداری باید به امضای شخص مدیرعامل برسد.
 4. خلاصه‌ای از پرونده به دفتر راهبری و نظارت امور برق وزارت نیرو ارسال می‌شود. این ارگان، ضمن ارزیابی مجدد پرونده، در خصوص امضای دوم فرم تصمیم ‌گیری می کند. درصورت عدم صدور، دلایل اعلام خواهدشد.
 5. در ضمن طی ابلاغیه که در شهریور ماه سال ۹۱ ابلاغ شد، تمامی مراحل صدور پروانه در همان شرکت توزیع برق منطقه‌ای انجام خواهدشد. بنابراین باید از ارجاع پرونده به سازمان انرژی نو ایران یا سانا، جهت صدور پروانه تولید برقِ نیروگاه های تجدیدپذیر اجتناب شود.

نکات مهم در رابطه با اخذ پروانه بهره برداری تولید برق

طی نامه‌ای که در شهریور ماه سال ۸۹ ابلاغ شد، صدور پروانه برای تولیدکنندگان برق و حرارت به مجوز و تاییدیه محیط زیست نیازی ندارد.
برای نیروگاه های متصل به شبکه زیر ۶۳ ولت می بایست به همراه مدارک دیگر، پروانه سبز گمرکی نیز دریافت شود. برای صدور پروانه این دسته از نیروگاه‌ها، پس از امضای مدیرعامل، دفتر راهبری و نظارت امور برق باید تایید نهایی را انجام دهد.

ضوابط صدور پروانه بهره برداری برق

 • مالکان محترم نیروگاه، جهت دریافت فرم تقاضا و دریافت تاییدیه از مدیریت شبکه به سامانه شرکت مدیریت شبکه برق ایران به نشانی www.igmc.ir مراجعه کنند.
 • برای سرعت بخشیدن به فرآیند تولید، به متقاضیانی که تاییدیه لازم را از سوی مدیریت شبکه برق ایران نگرفتند، پروانه بهره برداری موقت داده می‌شود. این مجوز دارای اعتبار یکساله است. پس از طی شدن اعتبار این مجوز، درصورتی که متقاضی تاییدیه مذکور را ارائه کند، برایش پروانه تولید برق با اعتبار پنج ساله صادر خواهد شد. در غیر این صورت دارنده پروانه موقت مشمول مقررات کسر درآمد می‌شود.
 • پیمانکاران بهره برداری ازنیروگاه ها و شرکت های بهره برداری و نگهداری از نیروگاه‌ها واجد شرایط اخذ پروانه نیستند.
 • خود مالکان باید جهت تکمیل و ارسال فرم‌های مورد نیاز و مدارک اقدام کنند.

در انتها باید متذکر شویم که مدت زمان انجام فرآیند صدور پروانه بهره برداری برق، حدود یک ماه کاری است. اما درصورتی که شما اطلاعات کافی در خصوص انجام هریک از مراحل را نداشته باشید؛ نقص در پرونده موجب اتلاف بیشتر وقت خواهد شد. برای جلوگیری از بروز خطا و اطمنیان از انجام گیری سریع و به‌موقع تمامی مراحل، صفر تا صد مراحل اخذ پروانه را به موسسه ثبتی تکسفیر محول کرده و با اطمینان خاطر برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید.