اخذ-جواز-کسب

پروانه کسب جانبازان زیر ۲۵ درصد

جانبازان زیر ۲۵ درصد معمولا از اینکه شانس استخدام در اداره و ارگان های دولتی را ندارند؛ شکایت می کنند و همیشه احساس می کنند که در حق آن ها اجحاف شده است. هر چند که با توجه به شرایط سنی، امکان استخدام دیگر برای این عزیزان وجود ندارد.

البته بنیاد شهدا و ایثارگران معتقد است که تسهیلات مناسبی برای جانبازان زیر ۲۵ درصد در حوزه های مختلف فراهم  می کند.

تسهیلات ویژه جانبازارن زیر ۲۵ درصد

  • امکان دریافت موافقت نامه اصولی و انواع پروانه بهره برداری مربوط به طرح های تولیدی و همچنین خدماتی و جواز کسب مجاز و معتبر به صورت اولویت دار
  • امکان کم شدن ساعات کار روزانه خانواده جانبازان در صورت اشتغال در دستگاه های دولتی
  • و…

پروانه کسب جانبازان زیر 25 درصد

نحوه دریافت پروانه کسب جانبازان زیر ۲۵ درصد

با توجه به اینکه جانبازان زیر ۲۵ درصد امکان دارد که در حال حاضر شرایط کار و فعالیت اقتصادی را نداشته باشند؛ فرزندان این عزیزان معمولا سوال دارند که رویکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران در این رابطه چگونه است.

در همین راستا و براساس قوانین نظام صنفی در صورتی فرزندان جانبازان قادر به دریافت جواز کسب هستند که جانباز مذکور در شرایط از کارافتاده باشد و یا اینکه فوت کرده باشد. با این حال سایر اشخاص نیز باید در سایت سجایای بنیاد ثبت نام به عمل بیاورند و وضعیت شغلی شخص را به بیکار تغییر حالت دهند. در این صورت دریافت پروانه کسب بلامانع خواهد بود.

این در حالی است که فرزندان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر از آن براساس نظر وزارت صنعت و معدن و بنیاد امور شهدا و ایثارگران بدون نیاز به شرط از کارافتادگی و تنها در صورت بیکار بودن قادر به ثبت نام در سامانه سجایا و دریافت جواز کسب خواهند بود.

قوانین خاص مربوط به پروانه کسب ایثارگران

کلیه اتحادیه های مربوط به صنوف مختلف موظف هستند که این افراد را همانند سایر افراد صنفی بپذیرند و تسهیلات و امکانات لازم را برای آن ها فراهم کنند.

جانبازان، اسری و خانواده محترم این عزیزان تنها در شرایط مشمول این تسهیلات خواهند شد که در مشاغل دیگر فعالیت نداشته یا از وزارتخانه های دیگری موافقت اصولی نگرفته باشند.

اگر دریافت پروانه کسب در صنف مذکور نیازمند صلاحیت فنی باشد و متقاضی این صلاحیت را نداشته باشد؛ در صورت معرفی مباشر روال صدور پروانه کسب برای او انجام می شود.