اخذ جواز تاسیس

دریافت جواز تاسیس ماینینگ

جواز تاسیس ماینینگ مطلبی است که در این مقاله قصد داریم در مورد آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. همان گونه که می دانید استخراج رمز ارز مجاز شده است بنابراین تمامی اشخاصی که شرایط انجام این کار را دارند به دنبال اخذ مجوزات مورد نیاز می باشند تا بتوانند ماینینگ قانونی را انجام دهند.

مایننیگ چیست؟

کلمه ماینینگ و ماین کردن همزمان با بیت کوین به عنوان نخستین ارز دیجیتالی شنیده شد. مطالبی که در مورد این عبارات برایمان تکرار شده اند این است که بسیار سود آور هستند و یا اینکه برق زیادی مصرف می کنند اما حقیقت ماینینگ چیست؟ ماینینگ یا فرآیند استخراج ارز دیجیتال کارهایی است که در طی آن تراکنش مربوط به ارز دیجیتال تایید شده و به بلاک چین اضافه می شود. نکته جالب در خصوص ارز دیجیتال این است  که بدون نیاز به واسطه های مالی همچون بانک مرکزی یا دولت ایجاد و مبادله می شود و نهاد های ذکر شده نقشی در تولید و ایجاد کوین ها ندارند.

ماینرکیست؟

اشخاصی که ماینینگ یا استخراج رمز ارز دیجیتالی را انجام می دهند ماینر نامیده می شوند. ماینرها نودی سبک یا کامل هستند که با هدف اثبات تراکنش جهت ایجاد یک بلاک فعالیت می کنند. ماینر باید سخت افزارهایی همچون کارت گرافیک، CPU و یا ASIC در اختیار داشته باشد تا رمزنگاری را انجام داده و اعتبار تراکنش را تایید نماید. برای اینکه ماینر موفقی باشید باید سیستم قوی ای در اختیارتان باشد تا بتوانید در فرآیند ماینینگ از دیگر رقبای خودتان پیشی گرفته و تراکنش را سریعتر از دیگران حل نمایید.

جواز تاسیس ماینینگ

قوانین مربوط به دریافت جواز تاسیس ماینینگ

ارگانی که مسئول صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری ماینینگ است معاونت های طرح و برنامه و امور صنایع و و سازمان صنعت و معدن و تجارت استان ها می باشد. این ارگان ها طی مصوبه ای ضوابط دریافت جواز تاسیس ماینینگ را مشخص نموده اند.

 • طبق ماده اول از این قانون جواز تاسیس ماینینگ برای تولید ظرفیت های تازه ای جهت فعالیت در حوزه استخراج رمز ارز دیجیتال صادر می گردد. مشخصاتی که در مجوز تاسیس قید می شود شامل: شناسه کسب و کار، شماره و تاریخ ثبت، نام و شناسه دارنده جواز( حقیقی یا حقوقی)، فهرستی از فعالیت ها، ظرفیت، ارزش دستگاه ها، پیش بینی در مورد سرمایه گذاری، مدت اجرای طرح، دوره گزارش پیشرفت پروژه می باشد.
 • در ماده دوم نیز قید شده که مجوز ماینینگ به نام متقاضیان تنها با رعایت ضوابط و مقررات مجاز خواهد بود.
 • در قالب ماده سوم متذکر شده است که نمی توان جواز تاسیس را برای چندین شخصیت حقیقی یا حقوقی صادر نمود. بنابراین اگر شرکایی دارید که قصد دارید باهم جواز بگیرید بهتر است ابتدا ثبت شرکت کرده سپس برای مجوز اقدام نمایید.
 • مجوز ماینینگ به صورت یک ساله صادر می شود. با پایان این مدت زمان در صورتی که گزارش پیشرفت فیزیکی قابل ملاحظه ای ارائه دهید برای چندین دوره قابل تمدید است( ماده چهارم).
 • بر اساس ماده پنجم محل قرار گیری واحد استخراج کننده ارز دیجیتال، از قوانین مربوط به دیگر واحد های صنعتی تبعیت می کند و باید کاربری صنعتی داشته باشد. اما این واحدها محدودیت استقرار خارج از محدوده ۱۲۰ کیلومتری تهران، ۵۰ کیلومتری اصفهان و دیگر مراکز استان ها را ندارند.
 • ماده ششم این مصوبه تامین تمامی ملزومات همچون آب، برق، اینترنت و سایر زیر ساخت ها را به عهده صاحب جواز تاسیس گذاشته است. لازم به ذکر است که مجموع توان برق مصرفی تجهیزات استخراج رمز ارز دست کم ۳۰ کیلووات است و صادر کردن مجوز برای تجهیزاتی که توان کمتر دارند انجام نخواهد شد. البته در تبصره دوم این ماده قید شده که تامین انرژی برق می تواند از طریق شبکه سراسری برق و یا از راه CHP، نیروگاه اختصاصی و… نیز تامین گردد.
 • براساس ماده هفتم صادر کردن و یا اصلاح جواز تاسیس استخراج رمز دیجیتال یا همان ماینینگ در واحدهای فعال صنعتی امکان ندارد. یعنی اگر یک واحد تولیدی صنعتی و معدنی فعال باشد دیگر نمی توانید برایش مجوز و پروانه بهره برداری ماینینگ بگیرید.
 • در ماده هشتم قید شده که اصلاح و صدور جواز تاسیس ماینینگ برای واحد های غیر فعالی که دست کم سه سال بلااستفاده بوده و فعالیت نداشته اند و یا در حالت تعلیق هستند، در صورت رعایت قوانین و دستورالعمل ها امکان پذیر است.
 • در ماده نهم مجددا به میزان توان مصرفی مجاز اشاره شده و آمده است که صادر شدن جواز تاسیس برای متقاضیانی که مجموع توان مصرفی تجهیزاتشان از ۲۵۰ کیلووات کمتر است امکان پذیر نمی باشد.
 • ماده دهم متذکر شده که اگر متقاضی ابتدا امکانات کار خود همچون، زمین، برق، تجهیزات و… را فراهم کرده و سپس برای صدور جواز تاسیس اقدام کند، صدور جواز تاسیس بر طبق دستور العمل انجام خواهد شد.
 • ماده یازدهم یک خبر خوب برای مستاجرهاست. صادر شدن جواز تاسیس برای ملک استیجاری که دست کم یک سال مدت اجاره داشته باشد بلامانع است. در تبصره این ماده قید شده که واحدهای خارج از شهرک های صنعتی می بایست قرار داد اجاره منعقد شده در دفاتر اسناد رسمی ارائه کنند. در صورتی که واحد در داخل شهرک های صنعتی قرار دارد نیز باید موافقت نامه شرکت شهرک های صنعتی استان به تایید برسد.
 • طبق ماده دوازدهم برای ثبت شرکت ماینینگ در مناطق آزاد تجاری و اقتصادی با کسب اجازه از سازمان مسئول منطقه و با نظارت سازمان انجام خواهد شد.
 • ماده سیزدهم به تامین برق اشاره کرده و بیان کرده بعد از صادر شدن جواز تاسیس تمامی اطلاعات در سامانه وزارت نیرو ارسال شده و انشعاب برق اختصاص پیدا خواهد کرد. اگر متقاضی اعلام نماید که برای تامین برق خودش از نیروگاه حرارتی اقدام کرده، به وزارت نفت معرفی خواهد شد.
 • ماده چهاردهم به تغییر نام جواز تاسیس اشاره دارد و بیان کرده که برای این امر ارائه روزنامه رسمی شخص حقوقی و گواهی دفاتر اسناد رسمی برای اشخاص حقیقی مورد نیاز می باشد.
 • موارد پانزدهم تا بیست و نهم این مصوبه به صدور پروانه بهره برداری ماینینگ که باید پس از اخذ جواز تاسیس و اتمام مراحل احداث و راه اندازی واحد، ظرفیت سنجی بوسیله سازمان انجام شود، می پردازد.

برای دریافت مجوز تاسیس ماینینگ و پروانه بهره برداری ماینینگ می توانید به مراکزی همچون موسسه ثبتی و حقوقی تکسفیر که در این مورد سابقه و تجربه فراوانی دارد نیز مراجعه کرده و یا از مشاوره های حضوری یا تلفنی متخصصان بهره مند شوید.