اخذ پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری تبریز

شهر تبریز به عنوان مرکز استان آذربایجان شرقی یکی از قطب‌های اقتصادی کشور شناخته می‌شود. باتوجه به اینکه اکثریت جمعیت این شهر را افراد آذری زبان تشکیل می دهند اما بخش قابل توجهی از مراکز اداری و بازرگانی، سیاسی، صنعتی و فرهنگی کشور مربوط در این شهر واقع شده است.

تبریز در تمامی سال های گذشته با رویدادهای تاریخی و فرهنگی مختلفی رو به رو شده است و مسائل مختلفی از جمله وقایع سیاسی و اجتماعی را از سرگذرانده است. باتوجه به تمامی این نقطه نظرهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بسیاری از افراد سعی دارند؛ در این شهر کسب و کار تولیدی خود را بنا کنند. یکی از اصلی ترین مجوزات جهت انجام فعالیت های تولیدی پروانه بهره برداری تبریز است که در این نوشته قصد داریم به نحوه اخذ و قوانین مربوط به آن اشاره کنیم.

چرا باید پروانه بهره برداری تبریز اخذ شود؟

این مجوز در واقع نشان دهنده آن است که واحد تولیدی شما آمادگی تولید محصولات مختلف را دارد و مسلما پس اخذ آن مزایای فراوانی را برای دارنده به ارمغان خواهد آورد. به موارد زیر توجه کنید:

  • یکی از اصلی ترین هزینه های یک واحد صنعتی مواد اولیه آن است. اگر پروانه بهره برداری داشته باشید؛ مواد پلاستیکی و شیمیایی را قادر هستید با قیمت های دولتی از پالایشگاه ها دریافت نمایید. ضمن اینکه انرژی برق مصرفی واحد شما با تعرفه های دولیت با هزینه پایین تر از میزان صنعتی در نظر گرفته می شود.
  • پس از تولید محصولات باید بازار مناسبی جهت عرضه به وجود آید؛ واحدی که پروانه بهره برداری تبریز داشته باشد؛ قادر است به شکل کاملا قانونی در تمامی نمایشگاه های عرضه محصولات در داخل یا خارج از کشور حضور پیدا کند. ضمن اینکه زین پس شما به عنوان یک تولید کننده قانونی حق شرکت در مناقصه های خصوصی و دولتی را خواهید داشت.
  • در صورت دریافت این مجوز تا مدت زمان یک سال تمامی جرائم مربوط به وام و تسهیلات بانکی دارنده، مشمول بخشودگی های خاص می شود. دارنده پروانه حتی جهت واردات تجهیزات مورد نیاز خودش به پرداخت گمرکی نیز نیاز ندارند.
  • پرسنلی که به تازگی در واحد مشغول به کار می شوند؛ نیازی به پرداخت حق بیمه ندارند.

پروانه بهره برداری تبریز

قوانین

در مواردی که تجهیزات مورد نیاز و زمین واحد صنعتی هنوز فراهم نشده است؛ باید پیش از دریافت پروانه جهت اخذ جواز تاسیس اقدام شود. این مجوز دارای اعتبار یک ساله است و در شرایط خاصی ممکن است؛ جهت یک دوره یک ساله دیگر نیز تمدید شود. در این مدت زمان صاحب مجوز باید ضمن آماده سازی زمین و تجهیزات اقدام به راه اندازی حداقل بخشی از خط تولید کند و ضمن استخدام نیروی کار ماهر و مناسب، یک تولید آزمایشی را به ثمر برساند.

عموما پروانه بهره برداری تبریز برای واحدهایی که در داخل شهر احداث شوند؛ صادر نمی شود. به بیان دیگر با توجه به خطرات زیست محیطی که احداث واحد های صنعتی در جهت آلودگی شهرها دارند؛ طبق قوانین وزارت صنایع و معادن و محیط زیست، اینگونه واحدها باید در حاشیه شهرها و در شهرک های صنعتی مجاز که دارای فاصله مناسبی از شهر هستند؛ احداث شود.

مدارک

  • جهت دریافت این مدرک باید یک تقاضانامه توسط متقاضی حقیقی یا حقوقی تکمیل شود.
  • مدارک شناسایی شخصیت حقیقی یا مدارک شناسایی مدیر عامل شخصیت حقوقی باید ارائه شود.
  • سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی زمین واحد صنعتی نیاز است که تحویل داده شود.
  • با توجه به محصولی که قصد تولید آن را دارید؛ باید مجوزاتی از ادارات مختلف دریافت شوند که اخذ آن ها بسیار مهم هستند. البته در طی روند صدور پروانه بهره برداری تبریز، از ادارات مختلفی همچون محیط زیست، اداره کل بهداشت و اداره کل رفاه و امور اجتماعی و معاونت غذایی و دارویی علوم پزشکی گرفته می‌شود.

چگونه پروانه بهره برداری تبریز را سریع و آسان دریافت کنید؟

روند دریافت پروانه در شهر تبریز بسته به محصولاتی که قصد تولید آن را دارید و مجوزاتی که باید اخذ شوند؛ بین پانزده روز تا دو ماه کاری زمان می برد. البته اگر هر یک از مراحل به درستی انجام نشوند و یا نقصی در هر یک از مدارک موجود باشند؛ این روال با وقفه بیشتری مواجه خواهد شد. جهت جلوگیری از این مشکل بهتر است؛ از کمک وکلا و کارشناسانی که تجربه فراوانی در این خصوص دارند؛ استفاده کنید. موسسه ثبتی و حقوقی تکسفیر به پشتوانه چندین سال تجربه و تخصص آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.