اخذ جواز تاسیس

مجوز بسته بندی

کلیه مواد در صورتی که به درستی بسته بندی نشوند؛ در معرض آسیب های محیطی قرار می گیرند و به طول عمر آن ها کاهش پیدا خواهد کرد. با توجه به اینکه این عمل نیازمند علم و آگاهی و داشتن صلاحیت مشخصی است؛ تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی جهت اقدام به این کار باید مجوز بسته بندی بگیرند.

یک فرد یا شرکتی که این نوع از جواز تاسیس را دریافت کند؛ این امکان برای او وجود دارد که در یکی از شهرک‌های صنعتی واقع در استان خود، یک واحد تولیدی یا همان کارخانه تاسیس کند. نوع محصولاتی که شخص اجازه بسته بندی آن ها را دارد نیز در این مجوز قید خواهد شد.

لازم به ذکر است که ارگانی که مسئول صدور جواز تاسیس کارخانه بسته بندی است؛ براساس کالایی که بسته بندی می شود؛ مشخص خواهد شد. این ارگان ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • سازمان جهاد کشاورزی
 • سازمان صنعت و معدن و تجارت
 • اداره کار و تعاون اجتماعی
 • اداره صنایع دستی و گردشگری
 • اتحادیه های مختلف صنفی
 • وزارت بهداشت و درمان

قوانین مربوط به مجوز بسته بندی

باید توجه داشته باشید که مجوز بسته بندی با جواز تولید متفاوت است. در ضمن مراحل اخذ آن نیز بسیار آسان تر است و شاید در مدت زمان کمتری نیز صادر شود.

یک نکته بسیار مهم در مورد انواع جواز تاسیس و پروانه بهره برداری این است که با توجه به آلودگی های زیست محیطی که کارخانجات مختلف در پی دارند؛ مجوز تاسیس کارخانه تولیدی در داخل محدوده 120 کیلومتری شهرهای بزرگی همچون تهران صادر نمی شود. این در حالی است که جواز بسته بندی طبق نظر سازمان محیط زیست به واحدهایی که در داخل محدوده 120 کیلومتری مستقر هستند؛ نیز تعلق می گیرد.

مجوزی که کلیه اشخاص دریافت می کنند؛ برای مدت یک سال دارای اعتبار است و پس از گذشت این مدت زمان باید جهت دریافت پروانه بهره برداری اقدام شود. در صورتی که پیشرفت خط تولید به اندازه دریافت پروانه نباشد؛ طبق نظر کارشناسان امکان تمدید مجوز وجود دارد. ضمن اینکه این جواز قابلیت انتقال به غیر را دارد.

مجوز بسته بندی

شرایط دریافت مجوز بسته بندی

هنگامی که قصد دریافت این مجوز را دارید؛ برخی از شرایط را باید در نظر بگیرید که مربوط به موارد زیر می شود:

 • محل یا لوکیشن دقیق واحد تولیدی یا کارخانه و متراژی که دارد.
 • فاصله جغرافیایی شرکت بسته بندی با دیگر مشاغلی که در اطراف آن مستقر هستند.
 • بررسی پرونده مالیاتی واحد بسته بندی که جهت اخذ جواز درخواست داده است.
 • بررسی فرآیندهای مربوط به تاییدیه شهرداری مربوط به اخذ مجوز مربوطه.
 • انجام تحلیل‌های مختلف مربوط به منابع طبیعی، فرآیندهای زیست محیطی، امور بهداشتی اماکن استانداردهای مختلف شرکت یا کارخانه و اخذ مجوزهای لازم در این رابطه.
 • بررسی و انطباق سند مالکیت مکان با استانداردها و قوانینی که در این رابطه وجود دارد.

بنابراین پیش از اخذ این مجوز باید تمامی این موارد بررسی و تحلیل شوند؛ در غیر این صورت جواز صادر نخواهد شد.

چگونه در سریعترین زمان ممکن مجوز بسته بندی بگیرید؟

به عنوان یک قانون کلی جهت دریافت این مجوز نیاز است که از ارگان های مختلفی تاییدیه دریافت گردد. هرچه این تاییدیه ها بیشتر باشند؛ زمان بیشتری باید صرف شود. با این حال آگاهی نسبت به روند دقیق انجام امور و اقدام به موقع قطعا می تواند اثربخش باشد و روال پیشبرد مراحل را تسریع کند.

با توجه به این مسئله به نظر می رسد که ایده استفاده از تجربیات کارشناسان و وکلایی که در این زمینه فعال هستند؛ مفید به نظر برسد. موسسه ثبتی و حقوقی تکسفیر مرکزی است که می تواند در این حوزه افراد مناسبی را به شما معرفی کند.