طرح توجیهی

طرح توجیهی چیست؟

طرح توجیهی یا مطالعه امکان سنجی (feasibility study) روشی برای ارزیابی و بررسی یک پروژه می باشد. هدف از تنظیم طرح توجیهی شفاف سازی منطقی کاستی ها و نقاط قوت یک طرح عملیاتی یا کسب و کار می باشد که با استفاده از آن چشم اندازی برای آینده پروژه تعریف می شود. تا با کمک آن بتوان در مورد منابع مورد نیاز و تهدیدها بهتر تصمیم گیری کرد. انواع طرح توجیهی عبارت است از : طرح توجیهی کامفار، پرسش نامه صنایع و آمایش می باشد.

تنظیم طرح توجیهی

طرح توجیهی پیش از مرحله اجرای عملی پروژه و توسعه فنی آن تنظیم می شود. پس می بایست حاوی پیشینه پروژه و یا کسب و کار، صورت های مالی و حسابداری، جزئیات عملیاتی و مدیریتی، الزامات قانونی و مالیاتی باشد.
به بیان ساده تربا استفاده از تنظیم طرح توجیهی می خواهیم به بررسی تناسب بین هزینه های مورد نیاز برای شروع پروژه یا کسب و کار و ارزش و سود به دست آمده از طریق آن پرداخته می شود. به همین دلیل به عنوان یک سند مهم برای مطالعه جهت دریافت تسهیلات بانکی و سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرد.
باید بدانید که در صورتی که طرح توجیهی شما مورد تایید قرار بگیرد، این امکان برای شما فراهم می شود که پروانه بهره برداری اخذ نمایید. بنابراین تنظیم طرح توجیهی یکی از ملزومات یک واحد صنعتی و یا یک کسب و کار نوپا می باشد.

نگارش طرح توجیهی چگونه باید باشد؟

برای کارآمد بودن نگارش طرح توجیهی باید به گویا و شفاف بودن آن توجه داشته باشید. طرح توجیهی یک پروژه خوب باید به خوبی بیانگر اهداف و راه رسیدن به آن باشد. و به نحوه نگارش شده باشد که مجریان پروژه و یا سرمایه گذاران به روشنی مفهوم پروژه را درک کرده و برای مطالعه بیشتر آن کنجکاو و راغب شوند.
نکته دیگر اینکه، طرح توجیهی به دلیل شامل بودن سرمایه در گردش، سرمایه ثابت، نحوه برآورد سود و زیان و بازدهی و دوره برگشت سرمایه و…. سندی است که آماده ارائه به بانک می باشد. پس در نگارش آن باید تمامی این نکات لحاظ شود.
برای نگارش طرح توجیهی به سیاقی که بیان شد قطعا نیازمند تخصص های فراوانی همچون تسلط به نرم افزارهای محاسبات مالی، دسترسی به بانک های اطلاعاتی، بررسی استراتژی های بازاریابی و خدمات و محصولات و… می باشد. با توجه به اینکه برای نگارش طرح توجیهی در هر تخصص نیازمند وجود متخصص در همان حرفه دارید، کنار هم داشتن تمامی این تخصص ها در کنار هم غیر ممکن به نظر می رسد. پیشنهاد ما به شما این است که امور مربوط به تنظیم طرح توجیهی کسب و کار خود را به تیم تخصصی تکسفیر بسپارید.

نگارش طرح توجیهی در 5 فصل زیر انجام می شود:

  • معارفه محصول یا فرآیند صنعتی
  • توصیف و شرح کامل فرآیند تولید محصول یا کسب و کار
  • بررسی و امکان سنجی بازار هدف
  • برآورد و محاسبات مالی
  • محاسبه کامفار
تنظیم طرح توجیهی